Kůrovec letos ustoupil ze šumavského parku

Z sumava-corpus
Přejít na: navigace, hledání


Kůrovec letos ustoupil ze šumavského parku
Author vdo
Date 2001-12-07
Source Mladá fronta Dnes
Genre tisk
Respondent

Šumava – „Vezeme po letech dobré zprávy,“ oznámil včera šéf Správy Národního parku Šumava Ivan Žlábek. Kůrovcová kalamita, která vyvrcholila v letech 1996 a 1997, totiž letos zřejmě definitivně skončila.

Tento rok napadl lýkožrout smrkový jen třináct procent stromů ve srovnání s obdobím před pěti lety. Výrazně k tomu přispělo chladné a deštivé počasí, ve kterém se kůrovci příliš nedaří.

Národní park to včera označil za důkaz, že zvolená likvidace přemnoženého brouka – tedy kácení napadených stromů – byla správná. „Lidská aktivita společně s počasím a přírodou přinesla kýžené ovoce,“ řekl Žlábek.

Právě způsob léčby nemocného lesa byl a stále zůstává předmětem ostrých sporů mezi správci parku a ekology. Zatímco Správa Národního parku volí takříkajíc chirurgické metody (nemocné, kůrovcem napadené stromy raději odstraní, aby nenakazily další), ekologové neúspěšně prosazovali konzervativní léčbu (ponechat přírodu, aby se s nemocí sama vypořádala).

Ekology prosazovaný postup uplatňují na druhé straně šumavských kopců – v německém Národním parku Bavorský les. Přitom kůrovce letos ubylo v obou parcích. „Ovšem zatímco my tady máme vykácené holiny, v Bavorsku mají stromy, i když suché,“ konstatoval Jaromír Bláha z Hnutí Duha.

Národní park Šumava však věří, že lepší je místo uschlých stromů vysázet nové smrky. Naopak správci v Bavorském lese se stejně jako čeští ekologové domnívají, že je výhodnější, vyroste-li nový les sám z porostů pod suchými stromy, a stane se tak geneticky odolnějším.