Kůrovec na Šumavě, ČRo, Terš

Z sumava-corpus
Přejít na: navigace, hledání


Kůrovec na Šumavě, ČRo, Terš
Author Jiří Terš
Date 2008-07-31
Source ČRo
Genre rozhlas
Respondent Jan Zahradník, František Krejčí

Jiří Terš, moderátor

Na inspekční cestu letadlem se dnes vydali zástupci ministerstva zemědělství, Lesů české republiky i hejtman Jihočeského kraje Jan Zahradník. Chtěli zjistit, jak to vypadá s kůrovcem v šumavských lesích. Jan Zahradník kritizuje, že situaci v šumavském národním parku je už kvůli kůrovci neúnosná. Je přesvědčen, že právě na Šumavě nakonec kůrovec zvítězí.

Jan Zahradník, hejtman Jihočeského kraje /ODS/

Bohužel ten čas pracuje bohužel pro ty, kteří si předsevzali, že z velké části Šumavy učiní zónu, kde se nebude zasahovat. Ten čas, kdy se šíří kalamita a kůrovec tedy žere stromy, ty pak budou suché, rozšíří se zóna toho suchého lesa, kde samozřejmě zasahovat jakoby dřevorubecky není správné no a tedy ten důvod, proč zvětšit tu zónu bezzásahovou takzvané té divočiny bude o to silnější.

Jiří Terš, moderátor

Ministerstvo životního prostředí a ochránci přírody ale zastávají názor, že člověk nesmí v nejhodnotnějších částech parku zasahovat do přirozených přírodních procesů. Zda pokácet stromy napadené lýkožroutem smrkovým i v nejpřísnější střežené první zóně národního parku nebo zda les ponechat přirozenému vývoji, to už dlouho rozděluje odbornou veřejnost i politiky. Žádná kůrovcová apokalypsa na Šumavě nehrozí a důvod k dramatickému zásahu není, alespoň to říká ředitel parku František Krejčí.

František Krejčí, ředitel Národního parku Šumava

Pan hejtman trošku přehání. Nevím, jestli si vybral národní park jako svojí politickou kampaň a fackovací panák. Na Šumavě je normální stav vývoje kůrovcových populací. Všechno je pečlivě monitorováno a všechny informace jsou veřejně dostupné na našich webových stránkách včetně mapových podkladů.