Kůrovec v šumavském pralese

Z sumava-corpus
Přejít na: navigace, hledání


Kůrovec v šumavském pralese
Author Petr Šuleř
Date 2009-09-18
Source ČT
Genre televize
Respondent Mojmír Vlašín, Jaromír Bláha, Jiří Zimola, Tomáš Jirsa

ČT 1

 • Moderátor

Přesně před 10 lety skončila blokáda jednoho ze šumavských pralesů na Trojmezné. Právě tehdy začal ostrý spor o to, zda zasahovat nebo nezasahovat proti kůrovci v největším českém národním parku. Vlastními těly tehdy bránila stromy před kácením skupina aktivistů a ekologů, no a dnes se tam vydali znovu, tentokrát pokojněji. Spolu s nimi kolega Petr Šuleř, kterému přeji dobrý podvečer do Českých Budějovic. Jak se na tu akci, která byla tehdy velmi sledovaná, dnes dívají? Kritizují ji, a nebo oslavují?

 • Petr Šuleř, redaktor

Oni zvítězili, takže spíš oslavují, i když poměrně opatrně. Doslova hovoří o tom, že zachránili její nejcennější části a jen drobným neúspěchem je podle nich fakt, že o tom nepřesvědčili obyvatele, respektive většina obyvatel šumavských vesnic a měst, že se tedy z kůrovce ukončení blokády je jejich vítězstvím stalo docela vážné politické a ekonomické téma, do kterého se v poslední době zapojily i docela těžké politické váhy jako prezident Václav Klaus a nebo expremiér Miloš Zeman. Ostatně jak to celé dnes vypadalo, se můžeme podívat.

 • Petr Šuleř, natočeno 28.7.1999

Konec července 1999. Ministr životního prostředí povoluje kvůli kůrovcové kalamitě výjimečně kácet v prvních zónách šumavského parku. Aktivisté reagují blokádou. Stromy napadené kůrovcem necelé 2 měsíce brání vlastními těly. Nakonec vítězí. Bez zásahové zóny zůstávají nedotčené.

 • Mojmír Vlašín, mluvčí blokády

V žádném případě nehrozí, že by kůrovec sežral Šumavu.

 • Petr Šuleř, redaktor

Například jihočeský hejtman Jiří Zimola nyní označuje 10 let stará prohlášení doslova za výsměch. Aktivisté i ekologové na nich trvají.

 • Mojmír Vlašín, mluvčí blokády

Dodnes je kůrovcem, tou gradací kůrovcem, postižená jenom nepatrná část Šumavy.

 • Jaromír Bláha, hnutí Duha, bývalý účastník blokády

Podařilo se zachránit ten nejdokonalejší zbytek horského smrkového pralesa ve Střední Evropě.

 • Jiří Zimola, ČSSD, hejtman Jihočeského kraje

Těch krásných zdravách stromů díky experimentům, které se na Šumavě provádějí, zůstaly jenom holé kmeny.

 • Petr Šuleř, redaktor

Současnou politiku parku řízeného ministerstvem životního prostředí bývalí účastníci blokády s výhradami schvalují. I na to ale upozorňují jejich oponenti. Aktivisty před 10 lety veřejně podpořil třeba Ladislav Miko, dnes ministr úřednické vlády.

 • Tomáš Jirsa, ODS, senátor

Kdyby se tehdy těch 10 stromů pokácelo, odkornilo, tak by se dneska nemusely kácet tisíce kubíků dřeva ve druhých zónách.

 • Jaromír Bláha, hnutí Duha, bývalý účastník blokády

Kdyby ta blokáda nebyla, tak dnes už tuhle část Šumavy nemůžeme nazývat trojmezenským pralesem.

 • Petr Šuleř, redaktor

Spor o kůrovce se znovu vyhrotil v souvislosti s letošní kalamitou. Kraj například pohrozil vyhlášením stavu nebezpečí. Ministerstvo se nyní snaží situaci uklidnit.

 • Moderátor

Jedna strana tedy říká, že kůrovec téměř nic nezničil, druhá ho označuje za katastrofu. Kdo má tedy, Petře, pravdu?

 • Petr Šuleř, redaktor

Záleží na úhlu pohledu. Reálně kůrovec poničil v té současné nyní vrcholící kůrovcové kalamitě asi 2,5 až 3 % ze stávající výměry šumavských lesů a do roku 2011 to může být maximálně podle toho nejhoršího scénáře 5 %, což nezní jako moc, ale musíme si uvědomit, že jsou to 2 tisíce hektarů a je to opravdu hodně vidět. Zvlášť na některých lokalitách, jako jsou například známé prameny Vltavy.