Kde se pivo vaří, tam se dobře daří aneb Když řediteli národního parku teče do bot

Z sumava-corpus
Přejít na: navigace, hledání


Kde se pivo vaří, tam se dobře daří aneb Když řediteli národního parku teče do bot
Author Lucie Peláková
Date 2006-05-10
Source Českobudějovický deník
Genre tisk
Respondent

Ředitel Národního parku Šumava (Alois Pavlíčko, pozn. red.) uspořádal k 15. narozeninám parku raut. Pozval si známé osobnosti, od kterých očekává, že mu pomohou prý při propagaci akcí pro veřejnost. Nabídl jim dokonce speciální pivo: Kůrovcovou patnáctku. Měla to být recese, zlehčení vážné debaty o problému, která se stále vyostřuje. Zatímco šumavští starostové, hejtmani Plzeňského i Jihočeského kraje, veřejnost, občanská sdružení i většina odborníků dávají hlasitě najevo svůj nesouhlas s ponecháváním šumavské přírody jejímu osudu, a tedy nesouhlas s nezasahováním proti kůrovci a s rozšiřováním bezzásahových zón – ředitel Pavlíčko si stále vede svou. Ze Šumavy je potřeba udělat divočinu, proto ji necháme část sežrat kůrovci, nebo raději celou?

Od založení národního parku v roce 1991 odumřelo více než dva tisíce hektarů lesů v nejvyšších a nejcennějších polohách Šumavy. Vznikly tak miliardové škody, za které dosud nikdo nebyl povolán k odpovědnosti, ačkoliv zde dochází k porušování zákona o ochraně přírody a krajiny i vládního nařízení, kterým byl NP Šumava zřízen. Oba právní předpisy zdůrazňují, že účelem zřízení NP je uchování a zlepšení životního prostředí. Ředitel Pavlíčko však tyto ochranářské „úspěchy“ vesele zapíjí Kůrovcovou patnáctkou. A to jestě k tomu s ředitelem veřejnoprávní České televize, která má o Šumavě objektivně informovat. To jistě bude. obzvláště chutnalo-li kůrovcové pivo řediteli Janečkovi tak, jako přítomnému zpěvákovi Hejmovi. Dá se očekávat, že pod Janečkovým vedením bude televize informovat o Šumavě stejně jako dosud, tedy převážně jednostranně, podporujíc sice oficiální, ale veřejností ani místní a krajskou samosprávou a ani většinou odborníků nepodpořenou strategii. Stejně jako to pravidelně dělá v televizních debatách v pořadu Nedej se na ČT 2 (za dva z nich se po téměř ročním jednání v reakci na stížnosti občanského sdružení Šumava 21 omluvila – aby vzápětí odvysílala stejně jednostranný pořad v prosinci minulého roku a hodnotu své omluvy tím naprosto devalvovala). Jaký postoj zaujal k těmto stížnostem ředitel veřejnoprávní televize? Žádný. Ani na jeden dopis Šumavě 21 neodpověděl. Nyní je tedy tento „milovník šumavské přírody“ dokonce kmotrem parku. Jistě pro svého kmotřence udělá to nejlepší – křivé slovo o něm v ČT nikdo neřekne! Tak to přeci chodí, kvůli čemu jinému se zvou lidé z médií na podobné akce?

A proč vlastně Pavlíčko dává tolik peněz od daňových poplatníků do reklamní kampaně? Inu zřejmě proto, že mu teče do bot. Šumavští starostové se postavili proti jeho vizi „divočiny“, noviny propírají více než půlmilionovou pokutu, kterou správě parku uložila Česká inspekce životního prostředí. Správa parku a ministr životního prostředí stále obtížněji hledají argumenty, kterými by obhájili své tvrdohlavé lpění na odmítané strategii rozšiřování bezzásahových zón. Není příjemné, když se lidé ptají, kdo zaplatí pokutu uloženou správě parku (měl by to být ten, kdo o nezasahování rozhodl – tedy zřejmě ředitel parku). Není příjemné, když občanské iniciativy volají po převzetí odpovědnosti za celkové škody způsobené na šumavských lesích nezasahováním proti kůrovci. Proto ředitel parku platí celostránkové inzeráty v novinách, kde propaguje „nedotčenou divočinu“, proto láká známé osobnosti a zakládá kluby kmotrů, proto dokonce objednal i výrobu speciálního piva. Možná že se za chvíli i postaví na hlavu. Nejspíš mu to už nepomůže – Šumava se bude vyvíjet jiným směrem, než jak by si to přáli příznivci Hnutí DUHA. Stejně jako v Bavorském parku dostanou hlavní slovo dotčené obce a lidé, kteří na Šumavě žijí, spolu s odborníky, kteří ochraně šumavských lesů opravdu rozumějí. Na rozdíl od všech těch divadelních a filmových kritiků, veterinářů a dalších samozvaných expertů na Šumavu.

(Autorka je členkou rady občanského sdružení Šumava 21)