Kdo dřív: Cykloturisté nebo americké rakety?

Z sumava-corpus
Přejít na: navigace, hledání


Kdo dřív: Cykloturisté nebo americké rakety?
Author Josef Císler
Date 2006-07-18
Source Haló noviny
Genre tisk
Respondent

Budou z některého šumavského údolí létat americké rakety?

České Budějovice – Zájem o Vojenský výcvikový prostor Boletice na Šumavě je stále velký. Pod civilní správu by jej velmi rád dostal Jihočeský kraj, a využil jej pro rekreaci. Ale ministerstvo obrany ustupuje jen velmi pomalu. Na jaře se podařilo, že ministerstvo uvolnilo z celkového prostoru 22 tisíc čtverečních kilometrů sedmnáct procent okrajové částí prostoru pro turistiku a stavbu lyžařského areálu v okolí hory Špičák.

Velmi rychle zde byly vytyčeny a označeny cyklistické stezky a až neuvěřitelně pohotově vyšla v těchto dnech nová mapa Jihočeské cyklotrasy II, na které je poprvé uvedeno 12 turistických přechodu mezi Češkou republikou a Rakouskem. „Mapa obsahuje asi 140 kilometrů nové značených tras, které navazují na stávající siť v této oblasti. Je v ní také upozornění, jak a kdy jsou trasy přístupné,“ řekl u křtu mapy před dřevěnou sochou Josefa Švejka v českobudějovickém Mapovém centru Bohuslav Haltmar z pražské společnosti TopoGraf, která novinku vydala. Na výrobu mapy Boletická byly ve skutečnosti dva týdny, protože kartografové dostali podklady až poté, co trasy v Boleticích otevřel ministr obrany Karel Kühnl. Marcel Goetz z Mapového centra přitom ocenil nejen rychlost, s jakou byla mapa vytištěna, ale i to, že se pražská společnost nesnaží za každou cenu vydělávat na této mapě, ale uvedla ji na trh za přijatelnou cenu. A protože se cyklista pohybuje v teritoriu Jihočeského pohádkového království, je i na této mapě logo Kapra Jakuba, který je jako cyklista v souladu s novým silničním zákonem s přilbou.

Jenže, o Vojenský výcvikový prostor (VVV) Boletice nemají zájem jen turisté. Ochránci přírody prosadili, že zde byla vyhlášena ptáci oblast a tak je tato oblast pod ochranou programu Natura 2000. Proto se ekologové brání i tomu, aby byl VVP Boletice ve větší míře využíván třeba pro lyžaře výstavbou velkých areálu. V současné době vyvstává ještě jedno nebezpečí – vojenský výcvikový prostor, který leží na území dvou regionu, Českokrumlovska a Prachatická, je mezi třemi lokalitami, vytypovanými jako místo pro americkou raketovou základnu. Podle ministerstva obrany zahájí prohlídku nabídnutých lokalit Američané právě dnes, ale kdy budou přímo v Boleticích, to ministerstvo neupřesnilo. O tom, že by právě tento VVP byl nejvhodnějším místem pro základnu amerických raket, nejsou přesvědčení nejen ochránci přírody, ale ani místní obyvatelé, i když řada z nich je u armády nebo u vojenských lesů a statku zaměstnána. Podle nich je to jednak velké riziko právě v době, kdy stoupá napěti ve světě a navíc se obávají toho, že režim po případném příchodu amerických vojáků by byl mnohem přísnější, než dosud a ještě víc by omezil možnosti pohybu. Nemluvě o rozsahu stavebních práci, včetně přístupových komunikaci a dalších inženýrských sítí, které prostor zasáhnou. Pobyt amerických hledačů prostor pro raketovou základnu nemohou novináři sledovat, případná tisková zpráva bude rovněž zveřejněna ministerstvem obrany pod dohledem Američanů.

Mapa cyklistických stezek na okraji boletického výcvikového prostoru je hotová a bude o ní jistě velký zájem. Nejnovější otázka, kterou si jistě všichni budou klást, zní: jak dlouho bude platit?