Kdo ničí Šumavu?

Z sumava-corpus
Přejít na: navigace, hledání


Kdo ničí Šumavu?
Author Vladimír Valenta
Date 1993
Source Reflex
Genre tisk
Respondent

Přirozená lesní společenstva Šumavy byla v posledních dvou stoletích téměř vytěžena. Zůstávají zde obrovské plochy holin. Těžba je ze dvou třetin nahodilá. Nedá se tam vážně mluvit o lesním hospodaření, natož o správné lesnické praxi. Smrkové monokultury jsou v náročném horském klimatu smrtelně ohroženy imisemi a kyselými dešti, které zasahují i sem. Letos navíc nad Šumavou visí přímo Damoklův meč kůrovcová kalamita století. Jak jí čelit?

Ochranáři z Národního parku Šumava (NPŠ) říkají: jádrem problému jsou umělé smrkové monokultury. „Dejme kůrovci volné pole, on je zlikviduje. Je třeba rozpadlý les nevytěžovat a ponechat přirozené sukcesi, podobně jako to dělají v sousedním Bavorském národním parku. Těžaři zneužívají kalamit k nadměrné holoseči, obnažené plochy podléhají změnám mikroklimatu i erozi a obtížně se zalesňují.“

Lesníci odporují: „Pokud les nevytěžíme, může dojít k nezvládnutelné pohromě. Vzniklý kolaps by mohl vyvolat zvraty zasahující hluboko do Čech.“ Vývoz kulatiny se loni oproti roku 1989 zpětinásobil. Lesníci to nepovažují za dobré, ale namítají, že s tím nemohou nic dělat – domácí zhodnocení suroviny závisí na politických rozhodnutích.

Ředitel NPŠ ing. Jiří Kec navrhuje, aby hospodaření převzala samostatná organizace Lesy Šumavy, která by zahrnovala všech třináct nynějších lesních správ na území parku. Je přesvědčen, že její hospodářství by bylo zcela průhledné a umožňovalo by zacházet s lesem šetrně. Ředitel podniku Lesy České republiky (LČR) je proti: podle něj se dnes nikdo v novém účetnictví nevyzná, osamostatnění Lesů Šumavy by vedlo jen ke ztrátám. Připomeňme: zákon o Národním parku Šumava (114/92 Sb., § 22, odst. 3) přímo vybízí k založení samostatné hospodářské organizace, která by se o les starala.

Správa NPŠ a vedení LČR ke konci zimy podepsaly kompromisní dohodu, jak proti kůrovcové kalamitě postupovat. Část národního parku bude ponechána přirozenému vývoji bez zásahu člověka, ve většině lesa ale budou hospodáři proti kůrovci bojovat, jak byli dosud zvyklí. Doufejme, že rozvážně a s nejlepším lesáckým svědomím, aby se s likvidací brouka neotevřely další stovky hektarů holin.