Kdo ručí za bezpečny les?
Kdo ručí za bezpečny les? | |
---|---|
Author | Antonín Pelíšek |
Date | 2007-05-19 |
Source | Mladá fronta Dnes |
Genre | tisk |
Respondent |
Soud rozhoduje, zda priznat pozustalým odškodne za smrt zeny, na kterou spadl strom
Prachatice - Kde je hranice mezi bezpecnou turistikou a rizikem a kdo nese odpovědnost za uraz vyletnika v lese? Na to se snaží už tři roky odpovedet soud v případě zeny usmrcene pádem stromu na naucne stezce v Boubínskem pralese.
Odškodnení za smrt matky tři děti pozaduji její pozustali od Správy Národního parku Šumava, společnosti Lesy České republiky a agentury Chráněné krajinné oblasti Šumava. Včera se tři roky starou události už podruhé zabyval soud v Prachaticich. Nakonec licení odrocil s tím, že se musi podívat na místo tragedie.
Zenu zabil jeden ze suchých stromů. její manzel dnes tvrdí, že stezka měla být lépe oznacena cedulemi s vystrahou.
„Vycházim z toho, že naucna stezka je bezpecnější než normální les. Nic se ale na ní nežmenilo,“ uvedl manzel zemrele zeny Jaroslav Sauer.
Pro majitele lesu a jejich správce je to ukazkovy případ toho, jak si veřejnost stezky spatne vysvětluje. tvrdí, že vstup do lesa je riziko na každém miste. Cituji lesní zákon.
„Za osmnact let ve sluzbe vedle me spadlo šest stromů. Vlastně každé tři roky jsem byl ohrožen na živote,“ uvedl priklad vedoucí Správy Chráněné krajinné oblasti Šumava Pavel Hubený.
Lesáci ze Šumavy zastávají názor, že lesy jsou v první rade mistem pro hospodarskou činnost, až potom pro turistiku. Zvláště teď varuji turisty, aby zbytecne nechodíli na místa, kde se těží kalamita nebo kde jsou dosud napul padlé stromy.
„Maji zpretrhane kořeny. Nebezpečne je chodit do lesů při větru, ale ani na to nejsou nikde speciální tabulky s vystrahou,“ míní Hubený.
Kdo zodpovídá za les?
Tragedie z roku 2004 přitom poukázala na slabiny v pojmech. Je les soukromý majetek, kam je pro něžvaneho vstup zakázány, nebo je to veřejny prostor? Podle současneho zákona cosi napul. Tedy vstup povolen na vlastní nebezpečí, pokud nejde o místa kalamit, kde může vstup zákazat kraj nebo obec s rozsirenou působnosti.
„Obecne je vstup do lesa povolen bez omezení všude tam, kde nepoziva ochrany z hlediska přírody a podobne. Ale porad na vlastní riziko,“ uvedl Liboslav Jansky z ředitelství Lesu České republiky.
Správci a majitele lesu připomínají, že riziko vstupu do lesů zvysily polomy. Například plošný zákaz vstupu do lesů platí až do konce června pro lesy na Novohradsku, omezení je také pro vstup do lesů na Šumavě. Je to do lokalit, kde se stále likviduje kalamita. taková místa oznacili lesníci tabulkami a těžba v nich bude pokračovat do konce roku.
Sef odboru životního prostředí Jihočeského krajského úřadu Karel Černý tvrdí, že lesní zákon byl už několikrát vystaveny snaze o zmenu, která by les urcila jako soukromě vlastnictví. V takovém případě by v něm neměl nikdo cizi co dělat, to znamená ani houbari, turisté a sberaci boruvek. Změny ale neprosly. „Organizace státní lesy uprednostnuji jeho hospodarskou funkci, ale les má i jiné opodstatnení, je to přírodní utvar,“ připomněl Černý.
Správci parku priznali, že zvysene riziko v šumavských lesích je znat například na skolnich vyletech. Maloktery učitel si vezme na zodpovědnost, aby dovedl děti k padlemu krali smrku na Boubíne. To nedoporučuje Pavel Hladky ze správy CHKO.
Podobne uvazuje ředitel Základní školy v ulici U Nadrazi ve Volarech Jaroslav Siman. „Určitě bych nejdřív probral s lesním správcem, kam se můžeme vydat,“ míní Siman.