Kdy už ta demagogie skončí?

Z sumava-corpus
Přejít na: navigace, hledání


Kdy už ta demagogie skončí?
Author Vladimír Just
Date 2009-09-16
Source Lidové noviny
Genre tisk
Respondent

Dopisy, Ad LN 9.9.: Kůrovec? Prudce se zahřívající reaktor

Jsem v oboru evoluce lesních ekosystémů stejný laik jako Petr Pithart, ale na rozdíl od něho se snažím poučit od odborníků (konkrétně u stovek přírodovědců z více než desítky tuzemských vědeckých ústavů a fakult čtyř univerzit, včetně fakult lesnických, a nejnověji pak u 1200 světových odborníků na biodiverzitu). Má to výhodu – nezesměšňuji se pak publikováním nesmyslů (v lepším případě, v horším je to u vzdělaného a inteligentního Pitharta už záměrná manipulace).

První nepravda se týká Kyrillu: vedení parku a MŽP nedělá žádný svévolný „experiment“, ale postupuje podle intencí vrcholné mezinárodní instituce IUCN a doslova naplňuje pokyny desítek českých přírodovědců, z toho osmi profesorů s mezinárodním renomé, kteří po Kyrillu jasně doporučili neprovádět žádnou asanaci poškozených stromů nejen v jádrových zónách (cca 20 procent celkové rozlohy), ale i v části navazujících druhých zón, navržených výhledově do zóny první (viz Stanovisko ke Kyrillu z 5. 3. 2009).

Druhou snadno vyvratitelnou nepravdou je tvrzení, že „nezodpovědný“ bezzásahový režim je na celé ploše uplatňován v kulturním, uměle vysázeném lese. Ve skutečnosti právě horské smrčiny, kde se nezasahuje a kam umístil další rychlokvašený entomolog Miloš Zeman s plukovníkem Zbytkem svou poslední propagační výpravu k Plešnému jezeru, rostly v 8. vegetačním stupni odjakživa, pro obtížnost terénu v nejvyšších partiích byly jen minimálně těženy a smrk (většinou s příměsí jeřábu) tam není žádná uměle vysázená monokultura, jak mystifikuje veřejnost Pithart. Kdyby se i on obtěžoval na Plešné jezero, mohl to vše na vlastní oči vidět i s odborným výkladem ředitele parku a desítek renomovaných přírodovědců.