Kirsten řádila i dnes
Kirsten řádila i dnes | |
---|---|
Author | Pavel Dumbrovský, František Nyklas, Petr Brzek, Lucie Kándlová |
Date | 2008-03-13 |
Source | TV Nova |
Genre | televize |
Respondent | Jan Zasadil, Petr Gandalovič |
Moderátor
Vichřice Kirsten řádila na celém území naší republiky i dnes, je sice slabší než nedávný orkán Emma, přesto ale působí značné problémy. Vítr dnes například způsobil těžké zranění muži z Lounska. Do velkých potíží se dostali i řidiči v krušných horách a právě tam se teď živě podíváme za reportérem Františkem Niklasem. Františku, jak to tam u vás vypadá v těchto chvílích?
František Nyklas, reportér:
Tak podle posledních informací vichr na horách ustupuje, je to znát i tady v Karových Varech, ale ještě dopoledne na Klínovci a v okolí Božího Daru zuřila nefalšovaná sněhová vichřice. Vítr tu dosahoval síly 90 km/h a na hřebenech podle pozorovatele meteorologů až na hranici 100. Během necelých dvou hodin napadlo 10 cm sněhu. Vichřice nečekaně udeřila i na silnici z Jáchymova na Boží Dar a pořádně zaskočila řidiče. V kopcích auta zůstávali stát nebo podkluzovala prakticky na místě. Pomohli jim až silničáři. Teď tady mám asi nejzávažnější případ dnešního dne. Na Lounsku vítr vylomil vrata na staršího muže, ten s prasklou lebkou a krvácením do mozku bojuje o život v ústecké nemocnici. Silný vítr jinak potrápil i Východočechy, více nám o tom poví Petr Brzek. Petře, máš slovo.
Petr Brzek, reportér:
Tak největší problémy měli hlavně řidiči, u Sezemic na Pardubicku silný vítr smetl ze silnice kamion s návěsem. Na kola ho musela postavit až těžká technika. Policie vyšetřovala podobnou nehodu u Milovic u Jičína, i tady návěs kamionu na hlavní silnici odvál vítr. Okamžitě se na místě tvořili dlouhé kolony. Nehoda se naštěstí obešla bez zranění. A jaká situace už je na Šumavě, o tom moje kolegyně Lucie Kándlová.
Lucie Kándlová, reportérka:
Tak silný vítr potrápil i Jižní Čechy, na Šumavě ještě před pár hodinami dosahoval rychlosti kolem 90 km/h. Pod náporem větru padaly stromy a hasiči museli vyjíždět i k několika poškozeným střechám. Déšť také zvedl přes noc hladiny některých řek na první stupně povodňové aktivity, v tuto chvíli jsou už ale na poklesu, plné ruce práce mají teď hlavně lesníci, obrovské polomy, které po vichru v lesích zůstaly, musí co nejrychleji odklízet a to i přesto, že stále hrozí pády stromů, protože většina z nich je nalomená a podmáčená vodou. Lidé by proto v těchto dnech vůbec do lesů chodit neměli. Silný vítr od začátku měsíce porazil na Šumavě asi 25 000 kubíků dřeva. Lesníci z Hluboké nad Vltavou mluví o ještě větší katastrofě, než byl loňský orkán Kyrill.
Jan Zasadil, lesní správa Hluboká nad Vltavou:
To bude těžba minimální plánovaná roční, kterou ta kalamita shodila.
Autor
Poničené stromy a utrhané větve teď lesníci odstraňují, pokud se dřevo nezpracuje, co nejrychleji, hrozí kůrovcová kalamita. Do lesů už najela těžká technika, stále totiž hrozí nebezpečí pádu stromů, uzavřít se musela žlutá turistická trasa u Strážného na Šumavě.
Jan Zasadil, lesní správa Hluboká nad Vltavou:
Stromy jsou natrhané z minulého větru a padají nečekaně, takže varuju lidi, do lesa choďte jenom tam, kde nic není nebo radši teď vůbec.
Autor
Na obrovské škody v lesích, po vichřicích Emma a Kirsten se dnes přijel na Vysočinu podívat ministr zemědělství Petr Gandalovič. Nakonec i sám přidal pomocnou pilu k dílu.
Petr Gandalovič, ministr zemědělství:
Nepohybně je to smutný pohled.
Jiří Novák, generální ředitel Lesů ČR:
Emma nám poškodila velký rozsah lesních systémů, poškodila řádově 2 miliony kubíků a jejich zpracování si vyžádá stovky milionů nákladů navíc.
Autor
A dalších asi 200 000 kubíků dřeva má na svědomí dnešní vichřice Kirsten. Škody? Další desítky milionů. Zlikvidovat veškeré polomy chtějí lesníci do konce června.