Kjučuková: Nešli jsme hned žalovat

Z sumava-corpus
Přejít na: navigace, hledání


Kjučuková: Nešli jsme hned žalovat
Author Václav Janouš
Date 2009-11-23
Source Mladá fronta Dnes
Genre tisk
Respondent Dagmar Kjučuková

Zdíkov – Okrašlovací spolek Zdíkovska je jedním ze tří ekologických nevládních organizací, které podepsaly stížnost proti splouvání Teplé a Vltavy a odeslaly ji do Bruselu. Předsedkyně Dagmar Kjučuková teď vysvětluje, že stížnost by nemusela spatřit světlo světa, kdyby se správa parku s obcemi dohodla na přísnějších podmínkách na řece dříve. „Všichni to ale brali jako srandu, tak nám nic jiného nezbylo,“ říká Kjučuková.

  • Stížnost jste podali před dvěma lety, ale vadí vám i současná pravidla splouvání, která naopak správa parku chválí. Proč?

Teď je to kompromis, kdy ale nebyl vyhodnocen dopad na životní prostředí. Sto lodí denně, které smí splout při 51 centimetrech výšky hladiny, je přílišný kompromis.

  • Prý jste už slyšela kvůli stížnosti i výhružky. Je to pravda?

Ano, chodí mi třeba maily, že jsem ekoterorista nebo udavač. Ale to mi nevadí, už jsem si zvykla.

  • Nebyla jiná možnost, než podat stížnost do Bruselu?

Všechny zákonné možnosti v Česku jsme vyčerpali. Snažili jsme se vysvětlit, že dochází k poškozování přírody i perlorodek, ale nic se neměnilo a všichni to brali jen jako normu. Proto jsme dali stížnost do Bruselu. Takže vidíte, že jsme si nešli rovnou stěžovat, ale až když prostě pokračovalo ničení místo ochrany, tak jsme stížnost vytvořili.

  • Nyní se k ní má vyjádřit ministr životního prostředí Miko. I s ním jste tehdy coby s náměstkem jednali?

Ano, i na jeho hlavu současný stav padá. Byl u těchto jednání.