Klenoty hor ukáže lidem průvodce

Z sumava-corpus
Přejít na: navigace, hledání


Klenoty hor ukáže lidem průvodce
Author Jitka Šrámková
Date 2008-06-19
Source Mladá fronta Dnes
Genre tisk
Respondent

Turistická sezona na Šumavě

Park od poloviny července pustí turisty do přísně chráněných lokalit, ovšem pouze v omezeném počtu a s průvodcem. Na Špičáku bude adrenalinová dráha pro cyklisty, tentokrát už legální. Pěší se vydají na nové trasy po stopách Karla Klostermanna.

Šumava – O uplynulém víkendu se rozjela lanovka na šumavský Špičák, což je signál toho, že letní sezona v turisticky nejatraktivnější části kraje začíná. Letos přinese mnoho novinek.

Stovky turistů se v létě a na podzim podívají s průvodcem do obzvláště chráněných částí národního parku – do prvních zón a klidových území. O možnost vyznačit v těchto lokalitách turistické stezky se v posledních měsících snažili starostové zdejších obcí. Pak by sem mohli všichni zájemci. Souhlas parku však obce nezískaly. Letos se tedy dostane alespoň na ty zájemce, kteří si včas rezervují místo ve skupině s průvodcem.

„Je to naprostá novinka. Turisté budou moci navštívit nejrozsáhlejší klidová území. Smí se tam vstoupit jen na základě vládní výjimky. Její potvrzení očekáváme v nejbližších dnech,“ říká Josef Štemberk, projektový manažer průvodcovské služby národního parku.

V kaňonu či v pralese

Zájemci se dostanou ke kaňonu Křemelné, těšit se mohou na vltavský luh, Trojmezenský prales a oblast Smrčiny. „Zatím není rozhodnuté, zda bude možné jít z české strany do tolik diskutované oblasti Luzenského údolí a dál na Modrý sloup v oblasti modravských slatí,“ dodává Štemberk.

Do lokalit se bude vstupovat jednou za týden až čtrnáct dnů ve skupinách po deseti až patnácti lidech. V současné době park školí průvodce. „Po schválení výjimky spustíme rezervační systém na internetu a po telefonu,“ informuje Josef Štemberk.

Výpravy s průvodcem by měly začít v půli července. „Jde nám o to, aby lidé poznali veřejně nepřístupné části a pochopili cíle ochrany přírody, tedy i to, proč se tam volně nesmí,“ konstatuje zástupce parku.

Cena za vstup se bude pohybovat kolem 200 korun podle lokality. „Někde bude povolen třeba sedmihodinový výlet, jinde bude pobyt kratší čas,“ sděluje Josef Štemberk.

Můžete rýžovat zlato

Turisté si letos budou moci vyzkoušet také rýžování zlata. K tomu je třeba kontaktovat průvodce, který pak zájemce vezme například do oblasti Teplé Vltavy. „Je to také placená služba. Pokud lidé zlato nenarýžují, budou se peníze vracet,“ uvádí Josef Štemberk. Bližší podrobnosti o průvodcovských službách naleznou zájemci na internetových stránkách www.npsumava.cz v kolonce šetrný turismus.

Prvního července se na Šumavě otevře nová naučná stezka, která ponese jméno spisovatele Karla Klostermanna, od jehož narození letos uplynulo 160 let. Trasa s dvojjazyčnými informačními tabulemi bude měřit čtyři kilometry a povede ze Srní na Rokytu.

Park chystá rovněž speciální vycházky po stopách Karla Klostermanna, opět s průvodci. Například každé úterý budou turisté vyrážet z Prášil, každou středu pak ze Srní.

Zhruba 70 procent návštěvníků Šumavy tvoří cyklisté. Také ti se letos dočkají dalších desítek kilometrů značených tras, především v okolí Borových Lad, Stožce, Mokřinské cesty či Krásnohorské cesty.

Dávka adrenalinu

Pro příznivce adrenalinové jízdy je již téměř dokončena nová trasa z vrcholu Špičáku. „První jezdce bychom chtěli přivítat 28. června,“ říká Josef Treml, spolumajitel firmy Sport Service, která spravuje sportovní areál na Špičáku. První trasu pro bikery otevřela firma už loni, jednalo se však o nepovolenou stavbu. Tím si firma vykoledovala pokutu. Po této trase se bikeři spouštět nemohou. Musí počkat do vyhotovení posudku, který odpoví na otázku, zda je pro přírodu únosná. Nová trasa byla povolena. Vede totiž po cestách a sjezdovkách, takže podle posuzovatelů jen minimálně ničí přírodu.

„Ve finále by měly z vrcholu Špičáku vést tři trasy, druhá bude zřejmě otevřena ještě během letošních prázdnin,“ prohlašuje Josef Treml.

Šumava je atraktivní také pro vodáky. K oblíbeným tokům patří Teplá Vltava. Tu lze splouvat při limitu 45 centimetrů na vodočetné lati na Soumarském mostě. V průběhu léta lze ovšem očekávat, že vstoupí v platnost nový návštěvní řád, který pravidla splouvání zpřísní.

Loňskou sezonu poznamenala skutečnost, že se správci území a lesáci museli vypořádat s následky orkánu Kyrill. „Letní sezona byla kvůli práci v lesích chaotická, značení bylo poškozeno a lidé byli proto často zmatení. Letos už by mělo být vše v pořádku,“ říká šéf strážců parku Jan Konvička.