Komunistické granáty z části Šumavy jen tak brzy nezmizí

Z sumava-corpus
Přejít na: navigace, hledání


Komunistické granáty z části Šumavy jen tak brzy nezmizí
Author idnes.cz
Date 2009-02-22
Source idnes.cz
Genre internet
Respondent

Zatímco v bývalém vojenském prostoru Ralsko na Liberecku nebo v boletickém újezdu na jihu Čech probíhá řízená likvidace nevybuchlé munice nebo se o ní alespoň jedná, v západočeské části Šumavy se zřejmě nebezpečných pozůstatků komunistického režimu a studené války hned tak nezbavíme. Bývalý vojenský újezd Dobrá Voda okolo Prášil, zrušený už v roce 1991, je stále zčásti nepřístupný. Hlavně kvůli nebezpečí, které by mohl způsobit případný výbuch staré munice.

„Jsou tam stále čtyři plochy, kde je omezený vstup,“ potvrzuje Jana Zvettlerová z tiskového odboru šumavského národního parku. Podle plánů šumavských ochranářů by se do oblasti neměl žádný turista podívat ještě dalších 100 let. Kolik nevybuchlé munice v okolí Prášil dosud leží, nikdo neví.

V bývalém újezdu je doporučeno pohybovat se jen po značených cestách. „Nemůžete tam vstoupit, i když se jedná o jednu z nejkrásnějších oblastí celé Šumavy,“ lituje zákazu vstupu německý návštěvník Šumavy Günther Meier. Na Šumavě organizuje poznávací cyklovýlety pro německé turisty a zabývá se i ochranou přírody a ptactva. „Rád bych se dočkal vyčištění celého prostoru a jeho zpřístupnění,“ doufá Meier. Podle něj by se mohlo na operaci využít evropských fondů.

Náklady na celkovou likvidaci munice se odhadují až na 30 miliard korun. Zatím byly vyčištěny jen cesty a cyklotrasy. „Ministerstvo obrany a česká armáda považuje vynakládat finance na vyčištění oblasti za neúčelné,“ tvrdí Tomáš Hlavatý ze správy národního parku.

Bývalý vojenský prostor Dobrá Voda leží mezi silnicí Gerlova Huť –Hartmanice a státní hranicí s Německem. Oblasti s největším zamořením nevybuchlou municí se nacházejí dva kilometry od bývalé vsi Stodůlky na břehu řeky Křemelné.