Konečně. Na Šumavě otevřou Modrý sloup

Z sumava-corpus
Přejít na: navigace, hledání


Konečně. Na Šumavě otevřou Modrý sloup
Author Václav Janouš
Date 2009-07-11
Source Mladá fronta Dnes
Genre tisk
Respondent

Šumava – Turisté na Šumavě se dočkali. Po letech vyjednávání se už ve středu dostanou přes česko-německou hranici díky přechodu Modrý sloup nedaleko Modravy. Spolu s ním se otevřou ještě další dva přechody – Pod Poledníkem a Siebensteinkopf. Všechny jsou v oblasti Modravských slatí a roky po nich volali čeští návštěvníci parku i obyvatelé obcí na obou stranách hranice.

Lyžaři by rušili tetřevy

„Siebensteinkopf bude otevřen celoročně a je určen pouze pro pěší turistiku. Kvůli ochraně populace tetřeva se v tomto prostoru nebudou v zimě zřizovat lyžařské běžecké stopy,“ vysvětlil včera vedoucí ochrany ekosystémů parku Josef Zollpriester. Přechody pro pěší Modrý sloup a Pod Poledníkem pak budou přístupné od poloviny července do poloviny listopadu. Nebude tu ale možné jet na kole ani si s sebou vzít psy.

Trasa na Modrý sloup povede z Březníku úbočím Špičníku na hranici s Německem a na kopec Luzný. „Jsem rád, že můžeme po létech diskusí pozvat návštěvníky parku i na Luzný. Vytvoření těchto stezek nechápu jen jako další rozvoj turistiky, ale hlavně jako vytvoření nových možností pro poznání přírodních procesů,“ uvedl ředitel správy parku František Krejčí.

Největší radost z otevření nových hraničních přechodů mají turisté.

„Dosud jsme mohli na Luzný jen koukat. Z německé strany se smělo až k hranici, ale z české to kvůli ochraně tetřeva nešlo. O víkendech tam vyrazí určitě desítky lidí,“ sdělil člen Klubu českých turistů Jan Franěk.

Stezka přes úbočí Špičníku je ale jen dočasným řešením, pravděpodobně na dva roky. Pak slibuje správa parku, že otevře trasu Luzenským údolím, kudy vede původní cesta. Tu je ale třeba upravit.

Bejček to zamítl

Proti cestě po úbočí hory ale protestují někteří odborníci. Například podle studie předního odborníka na tetřevy – Vladimíra Bejčka z České zemědělské univerzity v Praze, budou turisté ptáky rušit. „Tetřevi jsou velmi citliví. V zimě mohou kvůli turistickému ruchu zeslábnout tak, že uhynou. V tomto období totiž mají jen omezené množství potravy, takže je každá aktivita vyčerpává. V létě zase mohou lidé ohrozit jejich hnízdění a vyvádění mláďat,“ píše se v Bejčkově studii, kterou má Mf Dnes k dispozici. Bejček jednoznačně otevření cesty po úbočí hory zamítl.

Celoročně budou pro pěší, cyklisty i lyžaře na Šumavě otevřené již fungující přechody Debrník – Ferdinandstahl, Prášily – Gsenet a Bučina – Finsterau.