Konečně nová pravidla pro splouvání Vltavy

Z sumava-corpus
Přejít na: navigace, hledání


Konečně nová pravidla pro splouvání Vltavy
Author Tomáš Přibyl
Date 2009-04-09
Source prachatickonews.cz
Genre internet
Respondent

Šumava – Po několika letech diskusí, dohadování i obstrukcí konečně prošla radou Národního parku Šumava nová pravidla pro splouvání Vltavy v úseku ze Soumarského mostu do Pěkné. Platit by mohla

začít od května.

Od zavedení limitu výšky hladiny pro splouvání vedli ochránci přírody, ekologové, obce a podnikatelé v cestovní ruchu místy i hodně vzrušenou debatu o jeho zpřísnění. Správa parku v posledních letech argumentovala především tím, že vodáci při nízkém stavu hladiny ohrožují zejména perlorodky v řece. Sama správa ale také zveřejnila v minulosti názor jednoho z odborníků, že vodáci perlorodce příliš nevadí. Loni se správa dokonce pokoušela protlačit přísnější pravidla pro splouvání bez souhlasu

obcí, které tomu zabránily v podstatě obstrukcemi. Nyní se zúčastněné strany dohodly a nová verze návštěvního řádu už prošla radou parku. „Dohoda je výsledkem četných jednání v regionu. Je pozitivním příkladem spolupráce všech aktérů i pro další vyjednávání,“ uvedla správa parku v tiskové zprávě.

Nová pravidla pro splouvání:

Řeka Vltava od Soumarského mostu až k mostu u Pěkné – bude splavná v období od 1.5. – 31.5. jen o sobotách a nedělích, při výšce hladiny od 50 – 61 cm , nejvýše 100 registrovaných plavidel, při výšce hladiny nad 61 cm je počet plavidel neomezen. V období od 1.6. – 31.10., denní doba splouvání 8.00 – 20.00 hod., při výšce hladiny od 50 – 61 cm povoleno nejvýše 100 registrovaných plavidel, nad 61 cm je počet plavidel neomezen. Denní doba splouvání od 8.00 do 20.00 hod.

Registrace plavidel: prostřednictvím internetového registračního systému nebo v povolené době přímo v nástupním místě Soumarský most. Pro každé registrované plavidlo bude vydána nezaměnitelná registrační známka. Rezervace bude vodáky stát 100,- Kč.

Návštěvní řád by mohl začít platit od 1. května a po roce by mělo dojít na jeho vyhodnocení a případné doplnění. Z Pěkné do Nové Pece je Vltava splavná bez omezení. Na horním toku z Borových Lad do Lenory je možné plout na lodích jen v dubnu. Dosavadní limit byl 45 centimetrů – měřeno na Soumarském mostě.