Kouzlo zmizelé Šumavy

Z sumava-corpus
Přejít na: navigace, hledání


Kouzlo zmizelé Šumavy
Author ČTK, Václav Koblenc
Date 2007-04-06
Source Mladá fronta Dnes
Genre tisk
Respondent

Jihočeské muzeum vystavuje velkoformátové fotografie předválečné krajiny

České Budějovice – Jihočeské muzeum otevřelo novou výstavu s názvem předválečnou Šumavou, která na téměř 170 dobových fotografiích ve formátu A3 ukazuje někdejší tvar tohoto území. Lidé uvidí obraz zmizelého a zničeného šumavského světa, jenž dokumentuje zánik obcí a osad, řemesel i zvyklostí. Snímky vybrané z téměř 3500 fotografii pocházejí především z mnoha soukromých a rodinných sbírek, ale i muzei a archivu. výstava ukazuje období 20. a 30. let, tedy těsně před válkou. Je to poslední svobodná Šumava před nástupem fašismu, odsunem a následným zbudováním železné opony, řekl autor výstavy i knih historických fotografii ze Šumavy Zdeněk Roučka. Podle něj je budějovická výstava dosud největší akci zaměřenou na historii Šumavy v tomto období.

Pašijové hry, skláři, plavení dříví i cirkusový orchestr lidé uvidí záběry zaniklých obci a osad i fotografie zachycující život, práci, zvyky a typy obyvatel, z nichž drtivá většina byla německé národnosti. uvidí například tehdejší podobu Pašijových her v Hořicích na Šumavě, práci ve sklárně v Lenoře, skupinové foto členů cirkusového orchestru či plavení dřeva Schwarzenberským kanálem. Jsou to nostalgické snímky, které mají zvláštní kouzlo, ale zároveň jsou šokujícím dokumentem. Ukazuji totiž i vesnice, z nichž nezbyly ani základy a zůstaly tam jen hole plane, upozornil autor. Zaklad expozice mohli loni vidět lidé v Kašperských Horách, nyní je rozšířena o dalších 50 snímků z jižní části Šumavy, tedy území mezi Kvildou, okolím Horní Plané a Českým Krumlovem.

Ze snímků sestaví autor knihu

V Jihočeském muzeu si je mohou návštěvníci prohlédnout do 9. září. Velkoformátové fotografie jsou vyčištěny pomocí počítače a opatřeny stručným popisem v českém a německém jazyce. Roučka z 500 snímků ze Šumavy vytvořil dvě knihy, příští rok chce trilogii završit publikaci věnovanou období 1870 až 1915, kterou vydá na počest výročí spisovatele Karla Klostermanna.

Na výstavě se návštěvník jakoby mávnutím kouzelného proutku přenese do doby, kdy příhraniční Šumava byla plna života, rozvoje turistiky, ale také tvrdé práce, každodenního boje o přežití, mnoha pestrých osudu a osobitých kulturních i duchovních hodnot, uvedla Jaroslava Landova z Jihočeského muzea.

Podle Roučky nesmělo v zemi nikoho zůstat nic, co by připomínalo dřívější německé osídlení. Kultivovanou krajinu brutálně znásilnil ve jménu ochrany státních hranic komunisticky režim a jejich existence, domy, vesnice, dílny a továrny postupně zmizely v nenávratnu. Duch prostých lidi a stopy jejich pracovitosti ale zůstaly, dodal Roučka.