Královský Hvozd prý nepatří do parku

Z sumava-corpus
Přejít na: navigace, hledání


Královský Hvozd prý nepatří do parku
Author Karel Havlík
Date 2001-09-20
Source Právo
Genre tisk
Respondent

Starostové českých příhraničních obcí prvního mezinárodního šumavského mikroregionu Královský Hvozd a sdružení Úhlava v čele s Nýrskem a Železnou Rudou protestují proti předpokládanému začlenění Královského Hvozdu do Národního parku Šumava. Nově navrhovaný zákon o národním parku, který má Sněmovna schválit do konce října, má v plánu rozšíření velkého pásma hraničních lesů o více než pět tisíc hektarů. „Na společném setkání starostů, poslanců a zástupců Lesů ČR zaznělo jednoznačné odmítnutí začlenění Královského Hvozdu pod Správu parku,“ sdělil zástupce oblastního inspektora Lesů ČR v Klatovech Jaroslav Benda.

Kůrovec Hvozd neohrozil

Královský Hvozd, který se táhne od Svaté Kateřiny, ležící nad Nýrskem, přes Hamr až do Železné Rudy, navazuje na bavorské straně převážně na soukromé a církevní lesy a je lesnicky a ekonomicky obhospodařován státním podnikem Lesy ČR. „Hvozd patří do Chráněné krajinné oblasti Šumava a část je přírodní památkou a národní přírodní rezervací v oblasti Černého a Čertova jezera,“ doplnil Benda s tím, že si dokázali poradit s kůrovcem tak, aby neuškodili přírodě. Dokladem úspěšného hospodaření je nynější pokles holin v Královském Hvozdu na 0,8 procenta z celkové lesní plochy, což je hluboko pod republikovým průměrem.

Park by omezil turistiku

„Rozšíření parku o tuto oblast by výrazně omezilo turistiku a život lidí ve zdejších obcích. Dotklo by se to zhruba 2400 obyvatel a s tím nelze souhlasit,“ prohlásil poslanec Jiří Bílý (ODS). Stejného mínění jsou představitelé obcí v čele s nýrským starostou Miloslavem Rubášem a starostkou Železné Rudy Věrou Drahorádovou. „Nepřineslo by to nic dobrého. Plánujeme rozvoj cestovního ruchu se vším, co k tomu náleží, podobně jako je to u našich bavorských sousedů. Začleněním do parku by naše plány ztroskotaly,“ prohlásil starosta Rubáš. Nesouhlas vyjádřil i plzeňský podnikatel a loňský kandidát na senátora za Klatovsko a Domažlicko Jaroslav Komora. „Při exkurzi v Královském Hvozdu jsem poznal stav lesa, který dokazoval odpovědné hospodaření,“ zdůraznil. Sdružení obcí Úhlava zaslalo otevřený dopis s vyslovením zásadního nesouhlasu s posunem hranic národního parku předsedovi Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR Václavu Klausovi a předkladateli zákona – ministerstvu životního prostředí.