Krajští radní chtějí zmenšit šumavský národní park na třetinu

Z sumava-corpus
Přejít na: navigace, hledání


Krajští radní chtějí zmenšit šumavský národní park na třetinu
Author idnes.cz
Date 2009-12-14
Source idnes.cz
Genre internet
Respondent

Plzeňský kraj chce předložit do poloviny příštího roku Sněmovně návrh zákona o Národním parku Šumava. Smyslem bude snížit současnou rozlohu parku na třetinu. Tím by se snížila moc ochranářů a zvýšila možnost kraje a obcí ovlivnit rozvoj území. Podle krajského radního Petra Smutného by šlo také lépe bojovat s kůrovcem.

Zástupci Plzeňského kraje budou jednat s Jihočechy, aby návrh zákona podaly do poloviny roku 2010 oba regiony společně. Řekl to krajský radní Petr Smutný z ČSSD.

„Jsme v začátcích. Musíme ještě zvážit, zda ho předložíme staré Sněmovně nebo nové, aby šance na jeho schválení nějaká byla,“ dodal Smutný.

Kraji podle radního nic v předložení zákona nebrání. Současných 69 tisíc hektarů šumavského parku by se podle něj mělo snížit na 20 až 25 tisíc hektarů.

„Jsem přesvědčen o tom, že současný experiment je nadměrný. Bohaté Německo, tedy Bavorsko, si dovolilo nejprve 15 tisíc hektarů (parku Bavorský les sousedícím s Národním parkem Šumava), nedávno ho sice rozšířili o 11 tisíc hektarů, ale bezzásahovost tam budou aplikovat až v roce 2027. Odklad si dali proto, aby zvládli kůrovce,“ uvedl Smutný.

Šumavský park má přitom z celkové výměry téměř 57 tisíc hektarů lesa. „A my tam necháváme kůrovce, aby si dělal, co chtěl, což nejde,“ dodal radní.¨

Radní už jednou zmenšit park chtěli

Návrh zákona o Národním parku Šumava už jednou Plzeňský kraj předložil. „My jsme ho potom stáhli. Předkládali ho naši předchůdci (ODS), kteří kladli hlavní důraz na ovlivnění volby ředitele,“ řekl Smutný. Podle něj ale vedení parku není v osobě, protože ta stejně poslouchá ministra životního prostředí, který rozhoduje o penězích. „Jediné řešení je park zmenšit. Tam ať se ochrana přírody vyřádí, zbytek ale ať se spravuje normálně,“ dodal.

Vedení kraje předpokládá, že návrh získá podporu napříč politickým spektrem. „Předchozí zákon schválilo celé zastupitelstvo. Tak já věřím, že tu podporu získáme pro ten nový také,“ vysvětlil radní.

Obce v parku se sice ve srovnání s rokem 1989 nemají ekonomicky špatně, ale chybí jim pocit svéprávnosti. „Musí se neustále ptát, co smí a nesmí dělat; vše jim musí posvětit park,“ dodal Smutný. Kraj má sice v radě parku dva zástupce, ale vedení rezervace s ním příliš nekomunikuje, což je podle radního špatně, protože například silnice jsou krajské.

Národní park Šumava

Šumavský národní park byl zřízen nařízením vlády z roku 1991. O rok později ho potvrdil zákon o ochraně přírody.

Národní park, jeden ze čtyř v Česku, vznikl kvůli ochraně unikátních rašelinišť, smrkových i bukových pralesů, horských luk, řek a ledovcových jezer. Tvoří největší souvislý komplex lesů ve střední Evropě s desítkami ohrožených druhů rostlin a živočichů, jako rys, los či tetřev. Do oblasti přijíždí ročně přes dva miliony turistů.