Kraj chce dát Šumavu vládě

Z sumava-corpus
Přejít na: navigace, hledání


Kraj chce dát Šumavu vládě
Author Marek Kerles
Date 2007-09-20
Source Lidové noviny
Genre tisk
Respondent

Podle Jihočechů by o národním parku nemělo rozhodovat jen jedno ministerstvo

České Budějovice - Zastupitelstvo Jihočeského kraje tento týden většinou hlasu výzvalo vládu, aby rozhodla o způsobu dlouhodobe ochrany přírody v šumavském národním parku. Zastupitele totiž údajne nejsou spokojení s tím, že tato ochrana zůstává pouze v kompetenci ministerstva životního prostředí a nikoliv také ostatních resortu. Například fakt, že ministr Martin Bursík rozhodl o ponecháni zhruba 18 % parku samovolnému vyvoji, může podle jihočeského hejtmana Jana Zahradníka (ODS) negativně ovlivnit podmínky pro cestovní ruch i bezny život obyvatel Šumavy. „Vláda by měla určit, jaký veřejny zájem na Šumavě převažuje,“ řekl LN Zahradník. Tím, že ministerstvo životního prostředí podle něj vycházi vstric zastancum divoce rostoucího lesa bez zásahu člověka, zase ohrožuje udajne zájmy ochrany přírody, dané zákonem.

Pokud se totiž, jak tvrdí Zahradník a mnozi další politici, nebudou na naprosto celé Šumavě likvidovat polomy po lednovém orkánu Kyrill, rozmnozeny lýkožrout může napadnout i zdravy porost v okolí a způsobit jeho uschnuti. „Coz se samozřejmě dotyka i zájmu lesníků, žemedelcu i podnikatelů v cestovním ruchu,“ tvrdí Zahradník. Zastupitele proto podle něj zadaji vládu, aby speciálním zákonem urcila dlouhodobou budoucnost šumavského národního parku a vymezila nejdůležitejsi priority. „O tak důležité věci nemůže rozhodovat jen jedno ministerstvo,“ domniva se Zahradník Podobne se před více než dvaceti lety postavila k sousednímu Národnímu parku Bavorský les bavorska pravicova Vláda. Ta jako celek rozhodla o tom, že se část rozlohy rezervace ponecha přirozenému vývoji, v jehoz ramci se nebudou likvidovat ani stromy napadené kůrovcem. Toto rozhodnutí nikdy nebylo zpochybneno. Při dalším plánovaném rozšiřování bezzásahových zón, tvoricích dnes 48 % Bavorského lesa, už si ale obce na základě shody s vladou stanovily loni podminku, že se divoka příroda nebude rozsirovat bez jejich souhlasu. „Na Šumavě by dnes mělo zůstat bez zásahu 18 % rozlohy parku, a to především ve vysokých nadmorských vyskach, kde nemají šanci na rust jiné dřeviny než smrk,“ řekl LN mluvčí Národního parku Šumava Radovan Holub. Na jiných místech se ale podle něj kalamita uspesne likviduje. Ministr Bursík přitom už dříve uvedl, že právě následky lednového orkánu ukazuji větší odolnost přirozené rostoucího lesa proti lesu, umělé vysazenému člověkem. Dřívější kácení také podle něj otevřelo na mnoha místech cestu větru.

Pokud bude Vláda jednat o tom, zda vyhovi pozadavku jihočeských zastupitelu na prevzeti vladni odpovědnosti za stav Šumavy, jednání určitě nebude jednoduche. Zelení souhlasi s ponecháním části parku přirozenému vyvoji, lidovci jsou rozdělení, zástupci ODS stejne jako třeba prezident Klaus dosud až na malé výjimky tvrdili, že les se bez zásahu člověka proste neobejde.