Kraje chtějí připravit zákon o Národním parku Šumava

Z sumava-corpus
Přejít na: navigace, hledání


Kraje chtějí připravit zákon o Národním parku Šumava
Author Jihočeské noviny
Date 2002-05-30
Source Jihočeské noviny
Genre tisk
Respondent

V návrh právní normy pro Národní park Šumava, který byl posléze předložen Parlamentu České republiky jako společná zákonodárná iniciativa, má vyústit společné úsilí Jihočeského a Plzeňského kraje.

Pracovní skupina Zastupitelstva Jihočeského kraje pro problematiku Šumavy v této souvislosti již jednala se zástupci některých šumavských obcí a Plzeňského kraje o společném postupu, jehož cílem je zadání a vypracování společné studie, která se bude zabývat skloubením ochrany přírody, rozvoje obcí, rozvoje Šumavy a jejího šetrného turistického využívání.

„Podkladem pro možnou budoucí společnou zákonodárnou iniciativu obou krajů by se měla stát studie o životě v Národním parku Šumava, nad jejíž podobou při schůzkách jednáme,“ vysvětluje Jiří Vlach, první zástupce hejtmana Jihočeského kraje.

Jak zástupci šumavských obcí, tak Plzeňského kraje přitom podle Vlacha vyjádřili s navrženým záměrem souhlas.

„Se zástupci Plzeňského kraje jsme již dojednali kroky na zahájení spolupráce při vypracování zadání zmíněné studie. Přitom nezačínáme od nuly, neboť mnohé dílčí studie již existují,“ upřesňuje Vlach.

Pracovní skupina Zastupitelstva Jihočeského kraje pro problematiku Šumavy se této otázce věnuje již několik měsíců.

„Zabýváme se problémy, které trápí obyvatele Šumavy a starosty zdejších obcí. Měli jsme dojem, že problémy jsou jasně vymezeny a dohoda mezi obcemi, kraji a správou parku o tom, co musí zákon vyřešit, je jasná. Shodu o tom, jak je řešit, je třeba hledat,“ říká Jiří Vlach.

Kraje a obce mají jasno zejména v tom, že nutně musí skončit stav, kdy státní správu, výkon hospodaření a kontrolu vykonává jedna instituce, a to Správa Národního parku Šumava. Není vyřešen ani způsob kompenzací pro obce a další vlastníky, kteří jsou nějak omezováni ve svých právech. Dalším klíčovým bodem je pak podle nich „Plán péče o Národní park Šumava“.

„To je dokument, kterému musí být podřízeny všechny ostatní normy a rozhodnutí v území. Poslední vydalo na konci roku 2000 ministerstvo životního prostředí bez dohody s obcemi. Je proto třeba zákonem stanovit postup, kdy nebude možné názory obcí, krajů a dalších subjektů pominout,“ zdůrazňuje Vlach.

V této souvislosti vyzvali loni v říjnu jihočeští zastupitelé ve svém usnesení Správu NPŠ, aby se ve spolupráci s kraji a obcemi pustila do přepracovávání plánu péče o park. Výsledkem však bylo ze strany správy pouze ústní stanovisko o záměru rozpracovat současný plán formou dílčích „Plánů péče“, což považuje pracovní skupina za nedostatečné.

Stejná situace je i v otázce vyhlášky k zónaci Chráněné krajinné oblasti Šumava, kterou v závěru loňského roku vydalo ministerstvo životního prostředí, aniž by nejprve upravilo její hranice. Jihočeští zastupitelé tento postup odmítli na svém letošním lednovém zasedání a v březnu znovu konstatovali. že se nic v tomto směru nezměnilo.

„Přitom už více než před rokem jsme se na jednání ve Vimperku, kterého se zúčastnil také ministr Miloš Kužvart a jeho náměstci, dohodli, že nejprve musí být upraveny hranice CHKO a teprve poté ministerstvo životního prostředí vyhlásí rozdělení daného území do zón podle stupně jeho ochrany,“ zmiňuje Jiří Vlach.

Z toho všeho je jasné, kam směruje společná iniciativa Jihočeského a Plzeňského kraje a obcí.

„Postup navržený pracovní skupinou a schválený zastupiteli našeho kraje je sice velmi pracný a ambiciózní, ale přesto proveditelný. Přestože si uvědomujeme, že půjde o náročnou a dlouhodobější práci, jsme rozhodnuti vyjít z dobrého základu shody na některých principech s obcemi, Správou Národního parku Šumava a s kolegy z Plzně,“ dodává na závěr Jiří Vlach.