Krejčí: Vše nesežere. To je nesmysl

Z sumava-corpus
Přejít na: navigace, hledání


Krejčí: Vše nesežere. To je nesmysl
Author Václav Janouš
Date 2008-11-01
Source Mladá fronta Dnes
Genre tisk
Respondent František Krejčí

Vimperk – Ředitel šumavského národního parku František Krejčí kritizuje politiky. Tvrdí, že Šumavě nerozumí, a přesto si z ní udělali téma, kterým se ohánějí před voliči. „Myslí si, že kůrovec sežere celou Šumavu. Ale to tak není,“ tvrdí Krejčí.

Kůrovec letos napadl pouze 200 tisíc kubíků dřeva. Jak velký je to pro vás úspěch?

Velký. Když si vezmeme, že je to necelé jedno procento výměry parku. A i když se to samozřejmě může zdát jako obrovské množství dřeva, tak z pohledu celé Šumavy se bavíme o jen minimálním množství. Nenastává tragédie, žádná fatální kalamita.

Přesto je z úst politiků i některých vědců stále slyšet, že Šumava uschne. Bohužel se z toho stala politická otázka a politiky někdo nabádal, že s kůrovcem je to tragické, že sežere celou Šumavu, že už je celá hnědá. Ale to je nesmysl. My nehazardujeme s lesy, jde nám také o to, aby se bral v potaz názor lidí, kteří zde žijí. To je i moje filozofie, se kterou jsem na správu parku před rokem a půl přišel, a snažím se ji všem zaměstnancům vštípit.

Svaz šumavských obcí vámale vyčítá, že se s obcemi často neshodnete. Třeba v pohledu na velikost bezzásahového území.

To je pravda. Tady jsme ještě nenašli společnou řeč, ale snažíme se o to. Nechceme, aby se zde něco nařizovalo direktivně, je potřeba o problémech diskutovat a hledat řešení. A ještě roky se budeme takové spolupráci učit.

Jako důkaz, že komunikace vázne, může být petice svazu obcí, aby se otázkou Šumavy zabývala vláda. Je to pravda?

Samozřejmě, nemůžeme brát petici na lehkou váhu. Ale nepřijde mi moc šumavská, nejsem zvyklý, že bychom na Šumavě psali petice a podávali žaloby. Pan Nykles (autor petice, předseda svazu obcí – pozn. autora) není rodilý Šumavák, bydlí na chalupě jako důchodce, který má rád turistické využití Šumavy a nezabývá se klasickým regionálním rozvojem. Petice říká: Zachraňme Šumavu. Ale to je i naším cílem. Na druhou stranu už neříká, jakýmzpůsobem. Horské smrčiny nelze chránit tak, že je pokácíme.