Kvůli tetřevu uzavřeli hranici
Kvůli tetřevu uzavřeli hranici | |
---|---|
Author | Eva Tichá |
Date | 2006-06-28 |
Source | Mladá fronta Dnes |
Genre | tisk |
Respondent |
Pták zvítězil nad turisty. Slibovaný hraniční přechod Modrý sloup na Šumavě otevřen nebude. Ministerstvo životního prostředí ho zamítlo. Turisté by prý ohrozili vzácného tetřeva hlušce, který v okolí hnízdí.
Modrava – Přejít hranici do Německa u Modravy bude dál pro návštěvníky šumavského národního parku tabu. Může za to tetřev hlušec. Vzácného ptáka, který v oblasti plánovaného přechodu Modrý sloup sídlí, by prý turisté ohrozili.
O nový turistický přechod usilovali obce a zdejší živnostníci v turistickém ruchu téměř třináct let. Skoro každý návštěvník, který přijíždí na Modravu, se místních lidí ptá, kdy se Modrý sloup otevře. Původně správci parku i ministerstvo životního prostředí slibovali, že to bude už o prázdninách. Včera ministerstvo životního prostředí oznámilo, že hranice zůstane zavřená.
„Otevření hraničního přechodu v současné době není možné, protože by mělo zásadní negativní dopad na celoevropský unikátní populaci tetřeva hlušce,“ uvedla mluvčí ministerstva životního prostředí Karolína Šůlová. Ministerstvo se rozhodlo na základě odborného posudku, který zpracoval Vladimír Bejček z České zemědělské univerzity. Ten už před dvěma roky vydal k otevření přechodu zamítavé stanovisko.
Správci národního parku nyní navrhli několik variant, kudy by se mohli návštěvníci přes hranici dostávat. „Všechny varianty jsou pro tetřeva negativní. V rámci republiky i Evropy je jeho populace v této oblasti naprosto unikátní,“ řekl Bejček.
Rozhodnutí je nežvratne
Správa národního parku nemůže vyjadření experta obejít. „Výsledky posudku jsou pro nás závažné,“ uvedl náměstek ředitele šumavského národního parku František Krejčí. Bejčkův posudek doporučuje další sledování populace tetřeva. Jen pokud se prokáže, že počet tetřevu roste a populace se stabilizuje, bylo by někdy v budoucnosti možné záměr na otevření přechodu znovu posoudit.
Na Modrém sloupu už před válkou přechod býval. I dnes tudy turisté přes hranici přecházejí. Ale nelegálně. zřejmě tím ohrožují tetřeva více, než kdyby správci vyznačili legální trasu. Vladimír Bejček to odmítá komentovat. „To je spekulativní. Předpokládá se ale, že po oficiálním otevření přechodu by k hranici chodilo více turistů,“ uvedl.
Zklamání jsou Češi i Němci
Rozhodnutí ministerstva se nelíbí starostům. „Obrovský počet lidí bude nazlobených,“ komentoval rozhodnutí ministerstva starosta Modravy Antonín Schubert. Rozčarování zavládlo i na německé straně. „Jsem velice zklamán. Jak máme občanům zprostředkovat Evropu, když jim neumožníme stýkat se. Když přechod nechcete, řekněte to zřetelně,“ řekl na adresu úředníků ministerstva i správců Šumavy Kašpar Sammer z Euroregionu Bavorský les.
Modrava a Modrý sloup mají na svém území pětadvacet kilometrů hranice s Bavorskem bez jediného přechodu. Přechod Modrý sloup měl být v centrální Šumavě, kde je nyní mezi nejbližšími přechody u Prášil a na Bučině 35 kilometrů hranic. Historický přechod umožňuje přejít z Čech do Německa přímo na vrch Luzný, opačným směrem zas na Březník. Na březnické hájovně je expozice Karla Klostermanna, kterou podpořili i Němci. „Ted ale nemohou jít 2,5 kilometrů pěšky přes Modrý sloup, ale musejí objíždět 90 kilometrů, aby mohli na Březník a prohlédli si, na co přispěli,“ poznamenal Schubert.
Tetřev hlušec
Patří mezi kriticky ohrožené druhy. V ČR zbývá podle ministerstva posledních 200 jedinců, Většinou na Šumavě. Ptáci jsou velmi citliví na rušení. V zimě by mohli kvůli turistům příliš zeslábnout a hynout. Mají totiž jen omezené množství potravy a každá aktivita je vyčerpá. V létě zase mohou turisté ohrozit hnízdění a vyvádění mláďat.