Léčba holosečí

Z sumava-corpus
Přejít na: navigace, hledání


Léčba holosečí
Author Vladimír Just
Date 1996-10-30
Source Literární noviny
Genre tisk
Respondent

Je to rok dva, co vyšla v LN karikatura Miroslava Kemela: uprostřed rozsáhlé holoseče, v moři pařezů jde muž s motorovou pilou a sekyrou – a vítězoslavné volá: „A je po kůrovci!“ – To, co jsem před lety chápal jako vydařený vtip, nadsázku, se letos stalo v ŠNP neveselou skutečností. Chodím s oblibou do oblasti pramenů Vltavy i Otavy relaxovat, v zimě na běžkách, v létě na houby. Letos nebylo z relaxace nic – tam, kam jsem léta chodil čerpat sílu do svých publicistických půtek s větrnými mlýny, kam jsem chodil odpočívat od práce, jsem letos v létě nalezl překvapivě – zase práci. Namísto hub tu sbírám materiál k publicistice a není to věru materiál radostný. Možná, že jste někdy byli u pramenů Vltavy: vězte, že jste šli posledním cípkem neporušeného lesa na východní straně Černé hory. Všechny ostatní světové strany této kdysi zalesněné hory (stejně tak jako sousední Malé Mokrůvky) už byly vyholeny – jako z Kemelovy karikatury.

Hranici mezi Šumavským NP a NP Bavorský les (která je zároveň hranicí mezi ČR a SRN) poznáte od letoška podle toho, že stromy jsou tu z naší strany vykáceny až k hraniční ceduli. To není hranice dvou států, to je hranice dvou úrovní kultury. V Bavorsku chápou Národní park jako veřejnoprávní instituci, která má chránit nikoli přírodu před kůrovcem, ale přírodu i s kůrovcem (a s desítkami jeho přirozených nepřátel) před lidskými zásahy. To plně odpovídá definici Mezinárodního svazu pro zachování přírody a přírodních zdrojů (IUCN). Státy jsou podle ní v NP povinny „zastavit a odstranit hospodářské využívání a zajistit, že ekologické, geologické či estetické hodnoty, jež vedly k vyhlášení chráněného území, zůstanou nedotknutelné„. Z toho vyplývá, že odtěžit téměř celou horu, odvézt z ní čerstvou i polomovou dřevní hmotu (kdyby nešlo o zisk až v první řadě, musela by i po odtěžení a odkornění zůstat na místě!) a osadit jí uměle znovu, nemá se statutem NP nic společného. Je to klasické hospodářské využívání lesa.

Není divu, že ředitelka Federace NP Evropy Eva Pongratzová už v prestižním evropském bulletinu (Přírodní a národní parky č. 124) upozornila, že ŠNP je na nejlepší cestě ztratit mezinárodní klasifikaci. Nečekejme na ten ortel! Přejmenujme náš největší NP rovnou na Lesní závod Šumava.

P. S. 1) Tristní stav pacientův po léčbě holosečí zachytil v polovině října štáb TV cyklu NEDEJ SE (zvu k obrazovkám k několika dílům od druhé půle listopadu t. r.)

P. S. 2) Reaguji tímto na podnět z regionálního tisku a zakládám neformální hnutí ŠUMAVA NAD DŘEVO.