Lesy znárodněné po roce 1948 budou vráceny obcím

Z sumava-corpus
Přejít na: navigace, hledání


Lesy znárodněné po roce 1948 budou vráceny obcím
Author Markéta Rydlová, Martina Kuzdasová
Date 2000-04-09
Source TV Prima
Genre televize
Respondent Vilém Mikšík, Zdeněk Kantořík

Moderátor (Markéta Rydlová):Lesy znárodněné po roce 1948, které jsou nyní součástí národních parků, budou vráceny obcím. Rozhodnutí Parlamentu se dotkne např. i Národního parku Šumava. Zatímco obce tento krok vítají, správa parku se ho obává. Šumavské obce získají zpět zhruba 5 tisíc hektarů chráněných lesů, které se nacházejí na území Národního parku Šumava. Rozhodnutí vítají. Podle zástupců obcí ale mělo přijít dříve.

Vilém Mikšík, zástupce starosty Volar:Jsme to měli mít vydáno nebo předáno už od roku 1991, poněvadž za toto období jak obecní úřady nebo obce celkově určitě měly nějakou ztrátu. Správci parku ale tvrdí, že tento krok je v rozporu se zvyklostmi v ochraně přírody a povede ke sporu mezi obcemi a správou parku.

Zdeněk Kantořík, mluvčí Správy Národního parku Šumava:Pozdější spory mohou být velké. Problémy nastanou v okamžiku, kdy obce budou chtít tyto lesy ekonomicky využít, protože jejich ekonomické využití z hlediska ochrany přírody nepřipadá v úvahu.

Jasné představy o tom, jak naloží se získanými lesy, obce zatím nemají. Ze všeho nejdříve je prý třeba vrácená území přesně vymezit.