Lidé by na Modrém sloupu viděli to nejcennější

Z sumava-corpus
Přejít na: navigace, hledání


Lidé by na Modrém sloupu viděli to nejcennější
Author Eva Tichá
Date 2006-06-27
Source Mladá fronta Dnes
Genre tisk
Respondent Antonín Schubert

Modrava – „Obrovský počet lidí bude nazlobených,“ komentoval starosta Modravy Antonín Schubert zamítavé stanovisko ministerstva životního prostředí k českoněmeckému hraničnímu přechodu Modrý sloup. Domnívá se, že uzavírat turistům tuto část Šumavy je velká škoda. Tam by totiž nejlépe viděli, co se na Šumavě chrání.

  • Od kdy obec usiluje o otevření Modrého sloupu?

První žádost obec psala v roce 1993. Od té doby se situace vyvíjela různými směry. Nejdříve nám národní park říkal, ať počkáme, až se vypořádají s kůrovcovou kalamitou. Pak zase v oblasti byly suché stromy, které mohou spadnout na návštěvníky, později hrozily požáry. Pak se park vymlouval na vybudování infrastruktury, aby tam byla WC a občerstvení. Všechno tohle byla jen zdržovací taktika.

  • Změnilo se něco s novým vedením parku?

Poslední jednání na podzim loňského roku na Horské Kvildě dávalo naději, že se park bude snažit nalézt cestu k otevření přechodu. Jeho ředitel Alois Pavlíčko sepsal harmonogram postupu k otevření přechodu. Jeli jsme spolu na krajský úřad, kde jsme s hejtmanem podepsali společně prohlášení. Opravdu se zdálo, že věci nabírají ten správný spád, který povede k tomu, že historický hraniční přechod bude otevřen.

  • Co teď říkáte výsledků odborného posudku?

Nebudu rozhodně posuzovatele nijak podezírat, že by sestavoval účelové posudky. Je to soudní znalec v příslušném oboru. Určitě posudek udělal co nejodborněji. Ale budu se opírat o to, že ten samy člověk už jednou záporné stanovisko k přechodu vydal. I pro samotného profesora Bejčka by bylo nepřípustné, kdyby svůj názor změnil. Já se mužů maximálně zeptat, proč byl k posudku vybrán člověk, který už dva roky před tím dával jasné najevo, že jeho posudek bude

negativní.* Jaký by měl Modrý sloup pro Modravu a Šumavu vůbec přínos?

Obrovský. Příliš mnoho území parku je zakonzervováno a znepřístupněno. Návštěvníci kvůli tomu nemají představu, co je v parku chráněno. Díky Modrému sloupu by lidé prošli skutečnou jádrovou zónou a pochopili by, co se v parku skutečně chrání. Srovnali by také přístup Bavorského a českého národního parku.