Lidé o Modrém sloupu můžou zatím jen snít

Z sumava-corpus
Přejít na: navigace, hledání


Lidé o Modrém sloupu můžou zatím jen snít
Author Martin Kříž
Date 2006-07-03
Source Klatovský deník
Genre tisk
Respondent

Neotevření hraničního přechodu v oblasti Březníku u Modravy vyvolalo vlnu odporu.

Kašperské Hory – Protest proti rozhodnutí správy Národního parku a chráněné krajinné oblasti Šumava zatím neotevřít pěší turistický hraniční přechod Modrý sloup prezentovala skupina příznivců Šumavy na pátečním křtu fotografické publikace Předválečnou Šumavou Plzeňského historika Zdeňka Roučky v Galerii Muzea Šumavy v Kašperských Horách. Na akci byli i zástupci správy Národního parku a chráněné krajinné oblasti Šumava v celé s ředitelem Aloisem Pavlíčkem.

„Je skandální, že ministerstvo životního prostředí jako zřizovatel parku už v minulém roce závažné přislíbilo zahájení zkušebního provozu od července letošního roku, a nyní se nic neděje. Navíc ředitel správy národního parku toto stanovisko v březnu veřejné zopakoval,“ postěžoval si pulicista Vladimír Just. Podobně vidí problém i Zdeněk Roučka. „Vadí nám, že svým posledním rozhodnutím správa v nejcitlivější částí Šumavy obnovuje znovu železnou oponu. Je zajímavé, že správa Bavorského parku ve svém posudku z hlediska Nátury 2000 přechod odsouhlasila,“ konstatoval Roučka.

Před několika měsíci nechala správa zpracovat obsáhlou studii, že které vyplynulo pět možných variant přechodu. Poslední počítala s tím, že Modrý sloup nebude otevřen. Nakonec bylo rozhodnuto na základě posudku českého experta Nátury 2000, který kvůli ochraně vzácného tetřeva hlušce otevření přechodu

nedoporučil. „Nehodlám porušovat zákon a otvírat něco načerno,“ reagoval spontánně na akci po přečtení protestu Pavlíčko. Tiskový mluvčí správy Národního parku a chráněné krajinné oblasti Šumava Radovan Holub řekl, že je třeba počkat na další politický vývoj kolem této problematiky. „V současné době není možné přechod otevřít. Nevylučují však, že v jednáních budeme v budoucnosti pokračovat,“ uvedl.

Podle známého znalce Šumavy Emila Kintzla z Kašperských Hor si otevření hraničního přechodu přeje hodně lidí. „Věřím, že svůj názor vyjádří i svým podpisem pod nás protest. Nevidím v tom takový problém. Jistě by se dala navrhnout opatření, která by pohyb lidí omezila a dostatečné ochránila přírodu,“ řekl Kintzl.

Problém

Hraniční přechod Modrý sloup zůstane i nadále uzavřeny. O jeho zrušení se postarali v roce 1948 komunisté a o jeho znovuobnovení usilují obce na české a bavorské straně zatím bezvýsledně od roku 1992.