Lidé vyrazili na poznávací tůru napříč Šumavou

Z sumava-corpus
Přejít na: navigace, hledání


Lidé vyrazili na poznávací tůru napříč Šumavou
Author Vratislav Vozník
Date 2009-08-28
Source ecn.cz
Genre internet
Respondent

Vimperk – Třiadvacet lidí dnes vyrazilo na druhou letošní čtyřdenní exkurzi do národních parků na obou stranách Šumavy, kterou pořádá Hnutí Duha. Účastníci uvidí nejen horský smrkový prales, ledovcová jezera, kamenné moře, podmáčené lesy i rašeliniště – zároveň budou moci porovnat výsledky péče o přírodu na české a bavorské straně hor.

Pro velký zájem veřejnosti se letos pochod pořádá hned dvakrát. První odstartoval minulou sobotu a končí právě dnes večer. Účastníci pochodu v Česku i v Německu spatří, jak vinou několikaletého kácení vznikly obrovské holiny a rozšířily se polomy. Uvidí také, jak v obou národních parcích, v místech, kde došlo k namnožení kůrovce, vyrůstá mezi uschlými stromy nový a zdravý prales. Lidé poznají, jak vypadá samovolně vzniklý les pět, deset nebo pětadvacet let po napadení kůrovcem. Budou také moci nedávné výroky hejtmana Zimoly, který kvůli kůrovci uvažuje o vyhlášení stavu nebezpečí v Národním parku Šumava, posoudit a srovnat se skutečností. Během čtvrtka účastníci uvidí unikátní Trojmezenský prales. Na dnešní části exkurze je provádí Jaromír Bláha, vedoucí programu Lesy Hnutí Duha. Zítra bude průvodcem po bezzásahovém území i holinách okolo Březníku a Černé hory Pavel Hubený, vedoucí Chráněné krajinné oblasti Šumava.

Hnutí Duha pořádá tento pochod už podesáté: minulé ročníky se setkaly u veřejnosti s mimořádným úspěchem. Lucie Turjanská a Josef Prokes, účastníci prvního letošního pochodu po Šumavě, řekli: „Viděli jsme, že les vypadající z dálky mrtvě, s trčícími pahýly uschlých stromů, není vlastně vůbec žádné pohřebiště. Když se nad nimi člověk zamyslí, zjistí, že vypadají mnohem živěji a příjemněji než obyčejné hospodářské porosty. Byla to pro nás super dovolená, protáhli jsme si nohy a dozvěděli se spoustu zajímavého.“ Jaromír Bláha z Hnutí Duha řekl: „Je fascinující sledovat, jak se u lidí úlek z děsivého prvního pohledu na uschlé stromy v dálce po příchodu dovnitř mění v úžas nad bohatstvím nově vznikajícího přírodního lesa plného života. Na vykácených holinách nic takového vidět není. Proto obnovující se prales v na německé straně přitahuje tolik turistů. Předchozí ročníky poznávacího pochodu měly u veřejnosti mimořádný úspěch. Účastníci byli doslova nadšeni.“