Likvidace kalamity na Šumavě skončí nejspíš do půlky října, ČTK

Z sumava-corpus
Přejít na: navigace, hledání


Likvidace kalamity na Šumavě skončí nejspíš do půlky října, ČTK
Author ČTK
Date 2007-09-11
Source ČTK
Genre tisk
Respondent

České Budějovice - Zřejmě koncem září nebo v polovině října skončí v Národním parku Šumava těžba dřeva, které poškodila lednová větrná smršť. Dřevorubcum se již podařilo zpracovat přes 683.000 metrů krychlových polomů z celkem 839.000 m3popadaných nebo zlamaných stromů. Do toho ale správci parku pocitaji 133.000 m3dřeva, které nechají ležet. zbývá tak vytěžit kolem 18.000 m3dřevní hmoty, řekl dnes ČTK náměstek ředitele správy parku Libor Hošek.

„Rychlost, jakou jsou teď práce provadeny, je rapidne pomalejsi, než když v lesích pracovala těžká technika. vše se dělá rucne, týdne tak zvladneme 2000 až 3000 metrů krychlových dřeva,“ uvedl Hošek. Práci těžařům komplikuje destive počasí posledních dni. Problémy mají hlavně při přibližování rozrezaneho dřeva. „Dřevo zůstává ležet v lese, takzvané u parezu,“ podotkl Hošek. Ideální by podle něj bylo, kdyby po ukoncení těžby mirne mrzlo a nasnezilo. S odvozem stromu jinak šumavští lesníci skončí nejspis až na jare.

V druhých zónách šumavské divočiny, tedy oblastech, kde se smí těžit, lesníci aplikovali na stromy speciální pripravky, takzvané biocidy, které mají zahubit kůrovce. Jejich použití povolila Vláda. Latku nanesli asi na 130.000 m3vyvraceného dřeva.

Obavaneho brouka chtějí správci šumavské divočiny znicit i pomoci biologickeho postřiku s takzvanou entomopatogenni houbou, která je přirozeným nepřítelem lýkožrouta. V pulce srpna latku rozstrikali z letadla do oblasti kalamitní svaznice, kam se kvůli velkému množství polomů dá jen těžko dostat. Na jare pak budou lesníci spolu s vědci z Jihočeské univerzity zjistovat, zda se postřik ujal a zda se houba v daných lokalitách rozmnozila.

Koncem července skoncila likvidace kalamity v Krkonosskem národním parku. Po orkánu tam museli vytěžit 88.000 m3dřeva, což je zhruba desetina toho, co silný vítr skacel na Šumavě.

Lednový orkán napáchal v jihočeských lesích, které jsou nejpostiženější v Česku, škodu zhruba 4,1 miliardy korun. Z toho Lesy ČR spocitaly škodu na popadaných a vyvrácených stromech na asi 3,5 miliardy korun. Vichrice podle odhadu pokacela 4,15 milionu metrů krychlových dřeva. Ve státních lesích padly dva miliony metrů krychlových, těžaři zatím zpracovali 75 procent polomů. Majitele soukromých lesu napočítali další milion m3 dřeva, velké škody způsobila smršť také ve vojenském ujezdu Boletice. Polomy suzuji jihočeský kraj dva roky po sobě. Loňska snehova kalamita pokacela přes 1,3 milionu m3 dřeva.