Lovit rysa? Byl to omyl, brání se cestovka
Lovit rysa? Byl to omyl, brání se cestovka | |
---|---|
Author | Michal Pavec |
Date | 2007-09-25 |
Source | aktualne.cz |
Genre | internet |
Respondent |
Usti nad Labem - Da se u nás legalne ulovit rys? Podle clanku, který uverejnila uterni Mladá fronta Dnes, nabizela odstrel tohoto chráněného zvirete ustecka cestovní kancelar M´Plus. Spolecnost se ale brání s tím, že šlo pouze o chybu.
Celou kauzu odstartoval novinar, který do cestovky zavolal a zajimal se o možnost odstrelu rysa, kterou násel v nabidce pro zahraniční turisty. Majitel a zároveň ředitel M´Plus Antonín Fedorjak mu podle listu sdělil: „V nabidce je už delsi dobu, nemyslím, že byste se nechytli.“ Aktuálně.cz se podařilo spojit s ředitelem Fedorjakem, který odmítá, že by jeho kancelar poradala hony na prisne chráněnéna zvířata. Nabidka se podle jeho slov dostala na internet omylem.
Fedorjak: šlo o chybne zkopirovany seznam
„Jedna se o lidskou chybu a nas to velmi mrzi,“ vysvětluje ředitel. tvrdí, že bývala pracovníce jeho firmy opsala na internetove stranky nabidku předchudkyne ustecke kancelare existující už za dob minulého režimu. Fedorjak nepopira, že společnost zprostředkovani lovu pro zahraniční zájemce nabizela. „Lovecka turistika je bezna, jsou na to u nás specializované agentury. Nabizeji možnost odstrelu nadbytecne zvěře. To není nic nelegalního.“
Podle majitele se zadna taková akce neuskutečnila a telefonických dotazu na lov zvěře je během roku minimum. případně zájemce pak prý často odradi vysoka cena.
Dnešním dnem také M´Plus zrusila oddelení incomigu, které tyto služby nabizelo.
Ze jsou u nás komercni odstrely premnozene zvěře legalni, potvrzuje i Petr Styblo z Českého svazu ochránců přírody. „Jezdi se třeba strilet na bazanty, je to bezna vec,“ říká.
Rys není bazant. Strilet se nesmí
Situace u rysa je ale úplně jina - jde o prisne chráněného tvora, na jehoz lov platila velmi striktni pravidla už v minulosti, a to i za komunistickeho režimu.
Rys ostrovid se podle zoologa Ludvika Kunce smel lovit pouze v létěch 1962 - 1975 na základě výjimky, kterou vydal Severomoravsky kraj kvůli premnozene populaci zvirete v Beskydech. Rys pak po zasazich člověka z těchto hor téměř vymizel.
„K nám se rys dostal po valce, v Beskydech žilo asi 27 rysu. Dochazelo ale k velkým škodam na srnci i vysoké zvěři. Zvířata potrebuji osm až devet let, aby si na rysa zvykla,“ uvádí Kunc, proč se úřady rozhodly zvíře regulovat. Odstrely ale byly plné v pravomoci myslivcu.
Na Šumavě si poradili myslivci
O komercním odstrelu se nedalo uvazovat ani v roce 1996, kdy se mezi odborníky začalo diskutovat o tom, zda snížit rysi populaci, které se po umelem vysazení začalo dařit zejména na Šumavě.
Nejvíc rysu v Česku žije na Šumavě - 30 až 50 kusu.
Ministerstvo zemědělství v te době dokonce prislo s vyhlaskou doplnující zákon o myslivosti, která zabiti rysa povolovala pouze za zcela vyjimecných podmínek a se souhlasem ministerstva životního prostředí. „Vim ale, že se tehdy nepovolil ani jediny odstrel,“ vzpomina odbornik na chráněného rysa Ludvik Kunc.
Šumavští myslivci si však podle něj poradili sami. Nacerno zastrelili víc než stovku rysu a z původních 150 jich na Šumavě zbyly jen tři až čtyři desítky.
V současnosti se po Cesku pohybuje zhruba sedmdesát rysu - nejvíc na Šumavě, kde jich žije 30 až 50. V Beskydech pak okolo patnácti, a dva až tři se výskytuji v Jesenikach.