Lyžaře povezou u Lipna 3 lanovky

Z sumava-corpus
Přejít na: navigace, hledání


Lyžaře povezou u Lipna 3 lanovky
Author Karel Hrdina
Date 2008-07-31
Source Mladá fronta Dnes
Genre tisk
Respondent

Vylepšení za 200 milionů

Skiareál Lipno chystá na letošní sezonu řadu změn – nové čtyřsedačkové lanovky, delší sjezdovky nebo rozšíření systému technického zasněžování. Peníze získal z vlastních zdrojů a z Regionálního operačního programu.

Lipno nad Vltavou – Po parkovišti u dolní stanice lanovky ve Skiareálu Lipno pobíhají děti v plavkách a s nafukovacími matracemi v rukou. Je polovina prázdnin a teplota šplhá ke třiceti stupňům Celsia, když jeřáb zvedá první sloup lanové dráhy a pokládá ho na zem.

V zimním středisku u Lipenské přehrady pokračuje modernizace, která vyjde na 200 milionů korun. Od 5. prosince, kdy zde zahájí sezonu, budou v provozu tři moderní čtyřsedačkové lanovky, tři pohyblivé koberce a dva dětské vleky, lyžaře čekají také delší a širší sjezdovky. Zároveň ale musí počítat s tím, že si připlatí za permanentky. Celodenní pro dospělého bude stát 520 oproti loňským 470 korunám.

Nové bude i večerní lyžování. „Do loňské sezony byla osvětlená sjezdovka nazvaná Světluška na svahu odvráceném od Lipna. Od letošní sezony se lyžaři za umělého osvětlení svezou na Jezerní sjezdovce, která končí u centrálního parkoviště,“ upřesnil provozní ředitel skiareálu Antonín Kolář.

Toho, že středisko chystá novinky před každou sezonou a postupně vylepšuje nabídku pro lyžaře, si všimla i Pavla Pešková z Českých Budějovic.

„K Lipnu jezdíme lyžovat několikrát za zimu. Je dobře, že areál chystá takové změny. Původní dvousedačková lanovka a vleky už byly zastaralé a o víkendech se u nich někdy tvořily dlouhé fronty,“ řekla Pavla Pešková.

Za šest let Lipno servis proinvestoval 403 miliony Ředitel společnosti Lipno servis Luboš Krejza vypočítal, že se za šest let proinvestovaly 403 miliony korun. „Díky těmto novinkám jsme podle hodnocení, které připravuje Svaz provozovatelů vleků a lanovek, pátým nejlepším lyžařským areálem v republice,“ poznamenal.

Společnost Lipno servis, která areál provozuje, do nového projektu vložila 112 milionů korun z vlastních zdrojů, 88 milionů získala z Regionálního operačního programu.

A jaká další vylepšení na lyžaře čekají? Díky třem čtyřsedačkovým lanovkám se zvýší přepravní kapacita ze 7 750 lidí za hodinu z loňského roku na 11 400. Začátečníkům bude vedle současného výukového vleku sloužit nový, 80 metrů dlouhý vlek, v dětském Foxparku přibude 70 metrů dlouhý pohyblivý koberec.

Sjezdovky se prodlouží o 1,5 kilometru na celkových 7,1 kilometru. Tratě Světluška 1 a 2, Střecha a Promenádní budou zhruba o 300 metrů delší. Nový bude i úsek, jenž zavede lyžaře od vrcholové stanice Jezerní lanovky, která bude končit na vrcholu Kramolína u budovy Horské služby, k Jezerní sjezdovce.

„Rozšíří se i plocha sjezdových tratí, celkem o 9,4 hektaru. Areál tak nabídne lyžařům až šedesát metrů široké sjezdovky zaručující dostatek prostoru a bezpečí i při plném provozu,“ upozornil Krejza.

Nevýhodou Skiareálu Lipno je malá nadmořská výška, takže provozovatelé musí často spoléhat na umělé zasněžování. Součástí modernizace je i nákup dalších sněžných děl. Budou tak stačit čtyři mrazivé dny, aby 40 kanonů s vlastními meteostanicemi pokrylo svahy dostatečně vysokou vrstvou technického sněhu. Sjezdovky bude upravovat nová moderní rolba.

„Náš areál je orientovaný především na rodiče s dětmi, takže nezapomínáme ani na bezpečnostní prvky na svazích. Navíc tu rodiny najdou všechny služby od výukového hřiště, půjčovny vybavení, lyžařské školy po supermarket přímo u parkoviště,“ vypočítal vedoucí marketingu firmy Lipno servis Martin Řezáč.

V zimě areál zaměstnává 201 lidí Modernizaci střediska vítá i starosta Lipna nad Vltavou Zdeněk Zídek. „Postupné rozšiřování areálu má velký přínos pro celé Lipensko a poté, co své provozy ruší nebo omezují firmy v okolí, se stává i největším zaměstnavatelem,“ uvedl Zídek a dodal, že díky sjezdovkám se turistická sezona prodloužila na celý rok. Přes zimu Skiareál Lipno zaměstnává 201 lidí, z nichž 50 je stálých pracovníků. „Navíc díky lyžařům vydělávají i místní hoteliéři a majitelé penzionů a restaurací,“ doplnil Krejza.