Lyžování nám vezme práci, bojí se lidé v Boleticích

Z sumava-corpus
Přejít na: navigace, hledání


Lyžování nám vezme práci, bojí se lidé v Boleticích
Author Pavel Baroch
Date 2004-04-21
Source Hospodářské noviny
Genre tisk
Respondent

Prezident Václav Klaus pomáhá plánu, jak postavit ve vojenském prostoru lyžařské středisko.

Barevné čáry na mapě vojenského újezdu Boletice ukazují, kam až mohou dolétnout náboje z armádních střelnic. Na severním okraji újezdu, v okolí kopce Chlum, je takových čar hodně. Právě v těchto místech by Jihočeský kraj chtěl vybudovat centrum zimních sportů.

„Co by to znamenalo? Že by polovina výcvikových zařízení musela být zrušena, anebo by se zásadně musel změnit výcvik,“ říká podplukovník Ivo Matzke, přednosta újezdního úřadu.

Tisíce lyžařů, které by do těchto končin chtěl nalákat Jihočeský kraj, by vojákům i civilistům v Boleticích převrátily život naruby.

„Byl by to začátek konce tohoto újezdu,“ tvrdí strážmistr z boletické jednotky. V konzumu, kam si odskočil koupit svačinu, mu dává za pravdu i několik civilistů. Žádné sjezdovky tady nechceme, říkají místní lidé. Obávají se, že odchodem vojáků přijdou o práci.

Kopec (zatím) bez lidí

Centrum zimních sportů Chlum dostalo název podle nejvyššího kopce v severní části Boletic. Vedle něj se tyčí Chlumek a Plešný, které by také měly sloužit lyžařům.

V místech, kde běžně nepotkáte ani živáčka, mají vyrůst nové penzióny, restaurace či parkoviště. Pokud by se projekt zdařil, byla by tu hlava na hlavě. Jako v Krkonoších.

Podle odhadů by stavba areálu stála více než 1,5 miliardy korun. Kdo by to zaplatil?

„To je předčasná otázka. Vždyť zatím ani není jasné, že tam bude aspoň jedna sjezdovka,“ říká Luboš Krejza ze společnosti Lipno Servis, která se na projektu lyžařského areálu podílí.

Podle Krejzy by na areálu vydělali všichni – podnikatelé, obce i lidé v okolí. „Platí, že na jedno euro utracené na sjezdovce připadá pět eur do regionu,“ tvrdí Krejza.

Od záměru k prvním lyžařům na Chlumu je ještě daleko. Hlavní slovo by měl nakonec parlament – musel by schválit zmenšení vojenského prostoru.

Kraj ale věří, že plány vyjdou. Jižním Čechám ubývá turistů a záchranu vidí krajský úřad v rozšíření turistické sezóny i na zimu. Tradiční lyžařská střediska na Šumavě tuto úlohu nemohou splnit, protože jsou malá.

Lyžař Klaus to zařídí

Jihočeský kraj plánuje lyžařské využití části vojenského prostoru Boletice více než rok. Jednání s armádou však zatím nikam nevedla.

Nový impuls dal až prezident Václav Klaus. Když byl v zimě lyžovat na Šumavě, setkal se s tvůrci areálu Chlum. A prvního dubna si pozval na Hrad ministry obrany a životního prostředí spolu s jihočeským hejtmanem.

„Myslím, že prezident může náš projekt hodně posunout,“ doufá Luboš Krejza z Lipno Servisu.

První „posun“ se Klausovi už podařil. Na Hradě se ministři s hejtmanem dohodli, že vznikne skupina, která se bude využitím Boletic zabývat. Klaus slíbil, že osud střediska v Boleticích bude dál sledovat.

Ministr obrany Miroslav Kostelka na Hradě připomněl, že okolí Chlumu by se muselo důkladně prověřit, jestli tam není nevybuchlá munice.

A to by nebyla levná záležitost. Vyčištění pětatřiceti kilometrů čtverečních by vyšlo až na čtvrt miliardy korun. Podle hejtmana Zahradníka není tento problém aktuální: „Nejprve se musíme shodnout na společné vůli tuto část vojenského prostoru zcivilnit, pak řešme technické otázky,“ říká.

My chceme práci

Plán lyžařského střediska narazil na odpor mnohých obyvatel boletického újezdu. Asi osmdesát z nich podepsalo protestní petici. Lidé se obávají, že z lyžařského areálu nebudou nic mít, že na pozemcích zbohatnou jenom překupníci.

„Vydělají kšeftaři a my přijdeme o práci. Vždyť víme, jak to chodí!“ říká rezolutně asi padesátiletý civilista v obci Polná na Šumavě.

Podle Oldřicha Fröhlicha, organizátora petice, by po odchodu armády mohlo přijít o zaměstnání až dva tisíce lidí.

Přednosta újezdního úřadu Ivo Matzke vypráví, jak za ním nedávno přišel farmář, který hospodaří u Chlumu. „Říkal, že bude muset všechny krávy porazit a lidi propustit, když tam vznikne lyžařský areál,“ říká Matzke.

Luboš Krejza ze společnosti Lipno Servis tvrdí, že pocity lidí z Boletic chápe. A věří, že se je podaří přesvědčit, že v lyžařském centru najdou práci také.

Ochránci: Běžte pryč!

Minulý týden začala v jižních Čechách vznikat další „protilyžařská“ petice. Organizují ji lidé z devíti ekologických hnutí. Chlum a jeho okolí se totiž brzy stane součástí evropské soustavy chráněných území Natura 2000.

Tým odborníků, který pro Ministerstvo životního prostředí mapoval tuto část Boletic, k plánovanému ski-centru připojil poznámku: „Úplná destrukce hodnotných přírodních biotopů.“ V Boleticích se vyskytují desítky druhů ohrožených živočichů a rostlin, například orchideje.

Ministr životního prostředí Libor Ambrozek přesto nevyloučil, že na Chlumu lyžařské středisko vznikne. Bude však záležet na tom, jak areál zasáhne do přírody.

„Věříme, že s ochranou přírody najdeme kompromis,“ dodává Luboš Krejza z Lipno Servisu.

Vojenský újezd Boletice

Celková rozloha újezdu: 320 km2

První cvičná rána: 9.5.1942

Oficiální vznik: 1.12.1950

Poloha: polovina újezdu leží v CHKO Šumava

Co je v újezdu: pěchotní a tanková střelnice, řidičské a ženijní cvičiště, cvičiště pro překonávání vodních překážek...

Kdo újezd využívá: kromě české armády tu cvičí také policie a další složky integrovaného záchranného systému; třikrát až čtyřikrát ročně využívají újezd spojenecká vojska NATO

Vojáci se dívají na kopec Chlum, kde by chtěl Jihočeský kraj vybudovat lyžařské středisko se sedmadvaceti kilometry sjezdovek

Ve třech obcích uvnitř újezdu – Boleticích, Polné na Šumavě (na snímku) a Květušíně – žije zhruba 260 stálých obyvatel

Zdroj: AČR