Město Železná ruda bojuje za obnovu ‚lávkové cesty‘ k Černému jezeru

Z sumava-corpus
Přejít na: navigace, hledání


Město Železná ruda bojuje za obnovu ‚lávkové cesty‘ k Černému jezeru
Author regiony24.cz
Date 2010-03-15
Source regiony24.cz
Genre internet
Respondent

Železná Ruda

Vedení radnice v Železné Rudě se v pondělí snažilo najít kompromis na jednání se šéfy Chráněné krajinné oblasti Šumava ve sporu o obnovu historické „lávkové cesty“ k Černému jezeru. Městu hrozí, že bude nuceno vrátit třímilionovou dotaci, kterou na projekt získalo.

"Původní lávková cesta k Čertovu jezeru vznikla před 130 léty, vybudoval ji kníže Hohenzollern a stala se vyhledávanou turistickou atrakcí. Po roce 1948 byla cesta znepřístupněna, stala se součástí „železné opony“ a chodili po ní jen příslušníci pohraniční stráže,“ vysvětlil starosta Michal Šnebergr. Po listopadu 1989 vyznačil klub českých turistů cestu „čertovými lávkami", ale tyto lávky se podařilo během krátké doby zlikvidovat, Správa Národního parku a Chráněné krajinné oblasti (CHKO) Šumava zakázala do oblasti přístup.

"Snahou železnorudské radnice je 1200 metrů dlouhou lávkou cestu opravit a vrátit jí bývalou slávu, bohužel narážíme na nesouhlas s CHKO Šumava. Už tři roky projednáváme s CHKO opravu té stezky, získali jsme finanční prostředky z programu Tierisch Wild a nedaří se nám získat trvale souhlas z CHKO,“ řekl starosta Šnebergr. Radnici nyní hrozí ostuda, že bude muset vracet dotaci přesahující částku tří milionů korun, kterou získala na opravu z programu přeshraniční spolupráce, pokud se nedohodne s vedením CHKO.

„V sousedním Německu v Neuschönau vznikl zrcadlový projekt k naší lávkové cestě, tam jde o lávkovou cestu v korunách stromů. Je zarážející, že na německé straně něco podobného lze realizovat a na naší straně to nejde,“ uvedl starosta Šnebergr.

CHKO vzkříšení lávkové cesty odmítá, protože by turistický ruch v oblasti měl negativní dopad na populaci tetřeva. Část populace z 300 šumavských tetřevů totiž žije v okolí lávkové cesty. „Město si asi před dvěma léty nechalo kvůli obnově lávkové cesty vypracovat posudek vlivu na životní prostředí. Z posudku vyplynulo, že vliv na prostředí by byl tak veliký, že prakticky neexistuje varianta, jak jej zmírnit,“ uvedl Pavel Hubený ze Správy CHKO.

Jediným řešením ze současné situace by bylo podle Hubeného vypracování nového posouzení vlivu stavby na chráněné území, zařazené na seznam evropsky významných lokalit Natura 2000. „O situaci budeme nadále jednat, pokusíme se najít řešení a to by mohl přinést nový posudek. Na druhou stranu děláme vše, abychom neublížili populaci vzácných tetřevů,“ řekl Hubený. Město Železná Ruda počítá s tím, že v případě obnovení lávkové cesty by na této stezce byl v průběhu roku regulovaný provoz. Turisté by na stezku nesměli například v období hnízdění tetřevů.