Medializace sporu o likvidaci kůrovce je kontraproduktivní

Z sumava-corpus
Přejít na: navigace, hledání


Medializace sporu o likvidaci kůrovce je kontraproduktivní
Author Vratislav Francl
Date 1999-08-10
Source Českobudějovický deník
Genre tisk
Respondent

Těžba stromů / Účastnice letošní soutěže Miss ČR by místo u Plešného jezera měly demonstrovat na Smrčině, kde podnikatelská lobby kvůli sjezdovce hodlá kácet stromy.

Jako bývalý okresní konzervátor ochrany přírody v Prachaticích (po dobu 27 let) pokládám momentální spor o těžbu stromů v I. zónách Národního parku Šumava (NPŠ) za kontraproduktivní.

Na jedné straně sice potvrzuji naprostou legitimitu vystoupení ekologických aktivistů z Hnutí Duha a dalších, kteří brání těžbě napadených smrků v rezervaci u Plešného jezera. Radost z toho ale rozhodně nemám. Jde totiž o odborný spor mezi ochranáři, kde jeho minulá i současná medializace ubližuje podstatě věci. Jedná se totiž o samotnou existenci Národního parku Šumava. Proč? Protože, jak už to bývá když se dva perou, třetí se směje... Je známo, že celá kauza kolem šumavského kůrovce se náležitě zpolitizovala, a tím ovšem ještě více zkomplikovala, když dnes stojí proti sobě dva nesmiřitelné tábory.

Abych byl konkrétní. Odpůrci těžby kůrovcových stromů v prvních zónách NPŠ označili protikůrovcová opatření na zdolání kalamity za „postkomunistické přístupy“, a to pokládám za vážnou chybu.

Chyb se ostatně dopouští obě strany sporu, protože Správa NPŠ např. zaostává v komunikaci s odbornou i laickou veřejností. Důkazem tohoto je skutečnost, že už např. po několik let jednoduše ignoruje účast na mezinárodní lesnické výstavě Euroforest, která se shodou okolností koná každý podzim v Prachaticích. Její součástí jsou nejen zajímavé expozice, ale i odborné semináře na aktuální téma. Kde vázne komunikace, tam nastupují emoce.

Ironií je, že této výstavy se sice účastní i nejrůznější správy obecních lesů, nicméně tam chybí Národní park Šumava, ve kterém právě na Prachaticku je ten nejcennější přírodní fenomén...

Osobně bych byl mnohem raději, kdyby například účastnice letošní soutěže Miss České republiky místo k Plešnému jezeru přišly demonstrovat o pár kilometrů dál, na nedalekou Smrčinu, kde momentálně velmi vlivná podnikatelská lobby hodlá realizovat totální holoseč zdravých stromů za účelem vybudování lyžařské sjezdovky. Je smutné, že v čele těchto aktivit stojí dokonce někteří politici – např. českokrumlovský senátor za ODS MUDr. Dvořák a další.

Na rozdíl od kůrovcové kauzy jsou jak ochranáři, tak lesníci nebo ekologičtí aktivisté naprosto zajedno v názoru o nevhodnosti tohoto projektu, odporujícího platným zákonům. Žel – právě na tomto modelovém případě ochranáři NPŠ a zástupci ekologických iniciativ zde své síly spojit nedokázali! Stoupenci výstavby lanovky si nyní při četbě článků o demonstrantovi u Plešného jezera, napadeném dřevorubcem, zajisté spokojeně mnou ruce a jen čekají na „den D“, kdy tvrdě zaútočí, aby svůj záměr prosadili. Když se jim to podaří, potom Národní park Šumava – jak se říká – půjde na kolena!