Miko vzkázal, že se o Šumavu stará, kompetence nechce pustit

Z sumava-corpus
Přejít na: navigace, hledání


Miko vzkázal, že se o Šumavu stará, kompetence nechce pustit
Author ČTK
Date 2009-08-28
Source ČTK
Genre tisk
Respondent

Praha – Ministr životního prostředí Ladislav Miko vzkázal prezidentovi Václavu Klausovi, že o Šumavu a likvidaci kůrovce se jeho lidé starají. Pustit techniku do bezzásahových partií Šumavy ale nehodlá, jihočeského hejtmana Jiřího Zimolu obvinil z vlamování se do kompetencí svého úřadu.

Klaus ve čtvrtek se Zimolou podepsal petici Pro zdravou Šumavu, stejně jako hejtman je stoupencem zásahu proti kůrovci. Petice také požaduje revizi bezzásahových ploch vyhlášených v posledních třech letech a opuštění „ideologie divočiny“ ve prospěch „přiměřeného rozvoje obcí a jejich majetku“. „Zatím jsem, bohužel, text petice neviděl, nemohu se proto vyjádřit k obsahu přímo. Pokud je obsahem výzva, abychom vůči kůrovci zasahovali, mohu pana prezidenta i pana hejtmana ubezpečit, že v zásahových oblastech, na téměř 80 procentech území národního parku, všude energicky zasahujeme, aby se šíření kůrovce limitovalo a aby se minimalizovalo riziko dopadu na lesy mimo národní park, respektive lesy jiných vlastníků,“ uvedl ministr v tiskové zprávě. Kůrovcové stromy jsou podle něj vyznačovány a příslušné práce okamžitě zajišťovány. „V bezzásahových zónách se pochopitelně nezasahuje, v souladu s diferencovaným managementem“, popsal ministr situaci v parku. Zopakoval, že nesouhlasí s návrhem hejtmana, aby byla k likvidaci kůrovcové kalamity vytvořena krizová komise. „Místo vytváření dalších a dalších komisí a vlamování se do zákonných kompetencí MŽP a Správy Národního parku Šumava je zapotřebí pracovat v terénu,“ tvrdí Miko. Aby byli Zimola i jeho kolegyně z plzeňského kraje Milada Emmerová co nejlépe informováni, pověřil ministr ředitele národního parku Františka Krejčího, aby jim průběžně o situaci a průběhu prací podával informace. „Myslím, že je jednoznačně ujistí o tom, že Správa NP Šumava nesedí se založenýma rukama, a že ji není třeba vybízet k aktivitě,“ konstatoval Miko. Text ukončil prohlášením, že pokud je obsahem petice představa zdravé, na člověku méně závislé a na základě přírodních ekologických procesů autonomně fungující Šumavy, může připojit i svůj podpis.

Petici zveřejnil Zimola na webu jihočeského hejtmanství. Píše se v ní, že prezident spolu s hejtmanem a níže podepsanými občany se znepokojením sledují vymírání šumavských lesů, které způsobil přemnožený kůrovec. Prostřednictvím petice pak „apelují na českou vládu a parlament ve věci ochrany přírodních hodnot lesů v parku“ a požadují revidovat strategické cíle NP Šumava, zastavit rozšiřování bezzásahových území, znovu posoudit nová rozšíření ploch uvnitř parku v předchozích třech letech, všemi účinnými prostředky zabránit šíření kůrovců v parku ve správě státu k sousedním vlastníkům. Správa parku by se měla podle petice soustředit na změnu druhové skladby a zvýšení stability porostů a opustit „ideologii divočiny“, která neodpovídá středoevropskému prostoru, zajistit přístupnost a bezpečnost pro návštěvníky a nebránit přiměřenému rozvoji obcí a jejich majetku.