Miloš Zeman vyrazil do boje s kůrovcem přímo na Šumavu

Z sumava-corpus
Přejít na: navigace, hledání


Miloš Zeman vyrazil do boje s kůrovcem přímo na Šumavu
Author ČTK
Date 2009-09-05
Source aktualne.cz
Genre internet
Respondent

Nová Pec (Prachaticko) – Kůrovcová kalamita napáchala na Šumavě podle znalců škodu 32 miliard korun, řekl novinářům při sobotní návštěvě postižených lokalit v okolí Plešného jezera bývalý premiér Miloš Zeman. Podle vedení parku je podobný odhad nesmyslný.

„Jestliže nějaký odborný experiment evidentně nevychází a působí škody a ty škody jsou dnes oficiálním znaleckým posudkem odhadnuty na 32 miliard korun, tak je určitá zaťatost těchto vědců téměř neospravedlnitelná,“ uvedl Zeman.

Jihočeský a Plzeňský kraj, na jejichž území Národní park a chráněná krajinná oblast Šumava leží, by podle premiéra měly mít právo ovlivňovat tamní dění.

Jihočeský hejtman Jiří Zimola (ČSSD) tento týden odložil zvažované vyhlášení stavu nebezpečí, o situaci ho bude informovat speciální expertní skupina. Zimola nedávno pohrozil, že v Národním parku Šumava vyhlásí kvůli kůrovci stav nebezpečí, a podle některých názorů tak „zapojil kůrovce“ do podzimního předvolebního boje.

Přemnožení kůrovce je problémem člověka

Zemanem vyčíslená škoda je podle ředitele správy šumavského parku Františka Krejčího nesmysl, ani podle něj neplatí, že by vedení parku proti škůdci nebojovalo. „Na 20 procentech národního parku se nezasahuje proti kůrovci, na zbytku se zasahuje,“ vysvětlil Krejčí. Dodal, že nyní se v parku těží rychleji než po ničivém orkánu Kyrill a kůrovec je díky chladnému počasí na ústupu.

Podle ekologů je nicméně dobře, že Zeman dnes uviděl skutečný stav na Šumavě. „Kůrovec samozřejmě není nebezpečí pro les, otázka přemnožení kůrovce je problémem člověka, který si odvykl dívat se na suché stromy, protože v hospodářských lesích suché stromy nenajdeme,“ podotkl Jaromír Bláha z Hnutí Duha.

Škoda 32 miliard korun je podle Bláhy naprosto nereálná. „Viděl jsem některé expertní posudky, které přirovnají stromy uschlé kůrovcem ke zkáze lesa, v podstatě vyasfaltované ploše, a pak to spočtou jako ekonomickou újmu, což je naprostý nesmysl,“ uvedl Bláha.

Podle Jaroslava Vrby z přírodovědecké fakulty Jihočeské univerzity je současný boj proti kůrovci nafouknutou mediální bublinou a nic mimořádného se v parku neděje. „Nikdo z nás nepodporuje bezzásahovost v celém parku. Nám se jedná o nějakých 13 procent území parku,“ poznamenal Vrba.

Nový les tam vzniknout nemůže

S ním nesouhlasí soudní znalec Ivo Vicena. „Šumava skutečně není v pořádku, došlo tady k velké katastrofě. A co tady předvádí ministerstvo životního prostředí, je kamufláž. Lesy umírají ve velkém rozsahu, nový les tam vzniknout nemůže.“

Také další vědci si ale myslí, že těžit na Šumavě kvůli kůrovci je chyba a že je třeba zasahovat nanejvýš na dvou třetinách území. V pátek poslali otevřený dopis premiéru Janu Fischerovi, v němž upozornili, že zastavovat na Šumavě kůrovcovou kalamitu těžbou v horských smrčinách by byla chyba.

Svůj názor formulovali na Druhém evropském kongresu biologie ochrany přírody. Těžká technika a motorové pily by podle nich zničily místní ekosystémy. „Těžba v nejcennějších částech Šumavy by představovala významnou ztrátu biodiverzity ve středoevropském kontextu,“ říkají.