Ministerstvo zřejmě omezí kácení kůrovcových stromů na Šumavě

Z sumava-corpus
Přejít na: navigace, hledání


Ministerstvo zřejmě omezí kácení kůrovcových stromů na Šumavě
Author Jaroslav Fišer, ČTK
Date 2003-07-29
Source ČTK
Genre tisk
Respondent

,


Vimperk (Prachaticko) – Ministerstvo životního prostředí zřejmě omezí povolení kácet stromy napadené kůrovcem v prvních zónách Národního parku Šumava. Bude totiž rozhodovat o odvolání Hnutí Duha, které povolení zpochybňuje. Novinářům to dnes řekl ministr životního prostředí Libor Ambrozek. Ekologové proti zásahům v nejcennějších částech šumavského parku aktivně vystupují už několik let.

„Kácení bylo povoleno v 11 prvních zónách z celkem asi 40. Jsme připraveni uvažovat o změně tohoto rozhodnutí, protože máme výhrady k obecnosti formulací s tím, že jde jaksi o povinnost zasáhnout (proti kůrovci). Poté, co se seznámíme se všemi podklady, bude rozhodnutí modifikováno. Stane se tak nejdéle do měsíce, budeme se snažit tuto lhůtu maximálně zkrátit,“ uvedl Ambrozek.

Podle mluvčího správy šumavského parku Zdeňka Kantoříka nemá odvolání odkladný účinek, takže v minulém týdnu bylo asanováno v prvních zónách 60 kůrovcových stromů na ploše řádově 600 hektarů, která je povolena k zásahům.

„Jestliže je 400 až 700 stromů na hektar, jde o minimální zásah. Asanovány byly jednotlivé stromy zejména v příhraniční části, kde ze sousedního parku Bavorský les doznívá kůrovcová kalamita z minulých let,“ řekl Kantořík ČTK.

Vedoucí lesního programu Hnutí Duha Jaromír Bláha označuje povolení kácet stromy za otevřenou rebelii ředitele správy šumavského parku Ivana Žlábka proti Ambrozkovu názoru, že v nejcennějších částech parku by se kácet nemělo.

„V případě, že by kácení mělo vytvořit holiny v prvních zónách, vážně zvažujeme, že nejvzácnější pralesovité porosty zachráníme blokádou, podobně jako před čtyřmi lety Trojmezenský prales,“ prohlásil Bláha. „Pralesy prvních zón se v národních parcích ponechávají přirozenému vývoji. Kůrovec podobně jako lavina, vichřice nebo pády starých stromů patří mezi přírodní proměny pralesního ekosystému,“ dodal k důvodům postoje ekologů.