Ministr životního prostředí Martin Bursík dnes odvolal ředitele Šumavského národního parku

Z sumava-corpus
Přejít na: navigace, hledání


Ministr životního prostředí Martin Bursík dnes odvolal ředitele Šumavského národního parku
Author Ondrej Černý
Date 2007-03-30
Source ČRo
Genre rozhlas
Respondent Jakub Kašpar, Petr Štěpánek

Radiožurnál

Moderátor (Ondrej Černý):

Ministr životního prostředí Martin Bursík dnes odvolal ředitele Šumavského národního parku Aloise Pavlíčka. Na jeho místo jmenoval dosavadního náměstka parku Frantiska Krejčího, který dosud stal v celé státního fondu životního prostředí. Tam ho nove nahradi Petr Stepanek. proč takové personálni rosady? Otázka pro ředitele Odboru vnějších vztahu Ministerstva životního prostředí Jakuba Kaspara. dobrý vecer.

Host (Jakub Kaspar):

Dobry vecer vám i posluchacum.

Moderátor (Ondrej Černý):

Proc tedy takoveto změny?

Host (Jakub Kaspar):

Ja bych tomu nerikal rosady. Ta zmena má velkou logiku. Ta zmena na pozici ředitele správy Národního parku Šumava vyplývá ze zájmu pana ministra posilit vedení parku zejména v te aktivite při spolupráci s obcemi a při jiné spolupráci na rozvoji šetrneho turistického ruchu, ale také na realizaci te koncepce ochrany přírody a managementu v lesích národního parku. Tam nepochybne pan inzenyr Krejčí bude tou správnou osobou. má dlouholete zkušenosti i s vedením parku, protože, jak jste i říkál v tom uvodním vstupu, on pracoval jako náměstek ředitele správy parku a ta spolupráce s bývalým ředitelem panem Pavlickem bude nepochybne velmi dobra, protože pan Pavlíčko na správě parku zůstává v managementu.

Moderátor (Ondrej Černý):

Není to tedy tak, že pan ministr byl nespokojen s práci pana Pavlíčka?

Host (Jakub Kaspar):

Naopak pan ministr dnes se k tomu vyjadroval i na tiskove konferenci na Ministerstvu životního prostředí a zopakoval tam znovu to, že naopak si velmi vazi práce pana ředitele Pavlíčka, kterou on odvedl na ve své funkci ředitele správy parku. Pan ministr zdůraznil i to, že to nebyla práce jednoducha, protože jak asi všichni posluchaci vědí, ta zidle ředitele zrovna šumavského parku je zidli docela horkou a jak řekl pan ministr, pan ředitel musel pracovat často v situaci, kdy na něj bylo vyvijeno rada tlaku i včetně velkých tlaku politickych. Takže ta práce, která za ním zůstává, je velmi dobra. Pan ministr ji velmi ocenil.

Moderátor (Ondrej Černý):

Na post šéfa Státního fondu životního prostředí byl vybran Petr Stepanek. proč právě on?

Host (Jakub Kaspar):

Pan Stepanek byl vybran proto, že má zkušenosti z oblasti projektu jednak z dotacnich v tom smyslu, že má nějaké zkušenosti ze strany těch zadatelu o dotacni prostředky, tak ze strany prezentace těch dotacnich systému. On má za sebou zkušenost z vydavatelství Ekonomia on-line, kde mimo jiné realizoval projekty, jako je Dotace.cz nebo spolupracoval na evropském informačním portalu Euroskop pro úřad vlády dříve. Takže má velmi dobre zkušenosti v prezentaci těch relativne velmi složitých mechanismu, kterými je možné cerpat prostředky z evropských strukturalnich fondu a to bude velmi důležité v tom nadchazejicim období, protože po polovině letošního roku se bude odstartovávat cela rada operacnich programu - mimo jiné i operacni program životní prostředí, pro něhoz právě Státní fond životního prostředí je platebni agenturou - implementacni agenturou. Takže na tu srozumitelnost pro ty zadatele chce Ministerstvo životního prostředí a pan ministr Bursík klast velký duraz a v panu Stepankovi vidí zaruku toho, že to bude fungovat, že to bude velmi, velmi srozumitelné a bude to zaruka toho, že ty dotace budou jednak vycerpany a jednak ze budou vycerpany pro smyslúplně a kvalitní projekty. Takže v obou těch případech, a proto jsem na začátku říkál, že bych to nenazyval nejakou rosadou, jde o to, že v obou případech přicházi k posilení toho vedení těch obou organizaci jak v případě fondu, kdy zase pan ministr nebyl rozhodne nespokojen s práci pana Krejčího ve funkci ředitele fondu, tak v případě Šumavy, kde v zasade došlo jenom k posilení toho vedení osobou manazera s temi schopnostmi, které podle vedení Ministerstva životního prostředí jsou do toho příštího období důležité.

Moderátor (Ondrej Černý):

Rika ředitel odboru vnějších vztahu Ministerstva životního prostředí Jakub Kaspar. díky a na slysenou.

Host (Jakub Kaspar):

Na shledanou, dobrou noc.

Moderátor (Ondrej Černý):

A ve vysíláni Radiozurnalu teď vitam i Petra Stepanka - nového šéfa Státního fondu životního prostředí. dobrý vecer.

Host (Petr Stepanek):

Dobry vecer.

Moderátor (Ondrej Černý):

Odkdy do své nove funkce nastupujete?

Host (Petr Stepanek):

Oficialne jsem nastoupil dnes, první pracovní den ale bude uprimne receno až v pondělí.

Moderátor (Ondrej Černý):

Na co se chcete primarne v nove funkci zamerit?

Host (Petr Stepanek):

Tak ty priority jsou dany harmonogramem implementace operacního programu Zivotni prostředí. V tuto chvíli je v evropské komisi implementacni dokument operacního programu Zivotni prostředí. Pocitame s tím, že v řádu několika měsíců nebo v horizontu několika měsíců by bylo možné začít prijimat první pozadavky na dotace z tohoto operacního programu a tím je taky dana intenzita práce na Státním fondu životního prostředí.

Moderátor (Ondrej Černý):

Podle ministra Martina Bursíka mate zkušenosti s dotacnimi projekty a vasim ukolem má být celý systém dotaci zpřehlednit tak, aby byl pro občany srozumitelnější. Na jake konkrétní změny se tedy máme připravit?

Host (Petr Stepanek):

Ja si myslím, že by nemělo jít o změny revolucni, ale Státní fond životního prostředí se musí připravit na radovy narust jednak dotazu a jednak žádosti o subvence a nejen z operacního programu Zivotni prostředí. A tyto pozadavky vygeneruji to, že Státní fond životního prostředí bude muset více komunikovat, měl by tomu prizpůsobit i také své informační a technologicke zazemi a protože vstupujeme do programového období 0713, kdy do České republiky zřejmě přijde nejvíce peněz v její historii z Evropské unie, tak základní pozadavek je, aby tyto peníze byly rozdelovany přehledne, transparentne a abychom se vyhnuli podezrením z jakékoliv korupce.

Moderátor (Ondrej Černý):

Podle toho, co jste řekl, tedy Státní fond životního prostředí doposud nepracoval kvalitne?

Host (Petr Stepanek):

To se samozřejmě říct neda. Tady minimálně od roku 2004 probíhají změny, které jeho činnosti zlepsuji a já bych v těchto zmenach chtěl pokračovat. Poslední pulrok zde byl ředitelem František Krejčí, které ho jmenoval ministr Kalas, ten prechazi na vyznamnou funkci ředitele parku Šumava a já budu navazovat na procesy, které tady začal on. My jsme si velmi porozumeli z pohledu na to, jak by fond měl fungovat.

Moderátor (Ondrej Černý):

A pohybujete se už v oblasti delsi dobu? Protože vy jste absolvoval studium na Technicke univerzite ve Zvolenu a fakulte architektury Slovenské technicke univerzity v Bratislave.

Host (Petr Stepanek):

Pohybuju se v dotacni oblasti minimálně od roku 2004. Jednak prechazim ze soukroměho sektoru, kde jsem byl v dozorci rade poradenské firmy a jednak my jsme, ještě když jsem řídil Ekonomy on-line, tak jsme v roce 2004 spustili velmi důležity projekt a to byl portal E-dotace a od roku 2005 jsme pripravovali pro úřad vlády portal Euroskop, jehož takovou skrytou části byl zase nějaký dotacni portal, pomoci které ho se uzivatele mohli orientovat v oblasti dotaci. Takže já dotacemi ziju už minimálně 3 roky.

Moderátor (Ondrej Černý):

Tedy ve vasem případě jde ciste o manazerské nebo také o odborne angazma?

Host (Petr Stepanek):

V každém případě i odborne angazma. Myslím si, že to byl hlavní důvod, proč me ministr Martin Bursík do této funkce jmenoval.

Moderátor (Ondrej Černý):

Rika Petr Stepanek, nový sef Státního fondu životního prostředí. díky a hodne stesti v nove funkci.

Host (Petr Stepanek):

Děkuji, na slysenou.