Ministr Bursík kritizuje návrh zákona o Šumavě

Z sumava-corpus
Přejít na: navigace, hledání


Ministr Bursík kritizuje návrh zákona o Šumavě
Author Václav Janouš
Date 2008
Source Mladá fronta Dnes
Genre tisk
Respondent

Šumava – Plzeňští zastupitelé přišli s návrhem zákona o šumavském národním parku, který pořádně namíchl ministra životního prostředí Martina Bursíka. Je totiž téměř stejný jako nedávný návrh komunistických poslanců, který vláda smetla ze stolu.

„Z komunistického návrhu přebírá spoustu koncepčních chyb, a ještě k nim přidává další,“ řekl Bursík. Vládě navrhne materiál plzeňských zastupitelů zamítnout.

Roztržka mezi ministerstvem a zastupiteli vznikla především proto, že Plzeňští chtějí, aby místo vlády rozhodoval o národním parku nový výbor – 21 lidí jmenovaných vládou, parlamentem i oběma kraji, v nichž park leží. V jeho pravomocech by bylo schvalovat zonaci, rozhodovat, jak se bude v lesích v parku hospodařit, a jmenovat a odvolávat ředitele.

„Je velmi nezodpovědné navrhovat, aby se řízení národního parku svěřilo do rukou kolektivního orgánu, u kterého vůbec není jasné, komu a jak se bude zodpovídat. Navíc bych se opravdu vážně obával, že ve výboru budou sedět především politici, a nikoli odborníci,“ varuje Bursík.

Konečné slovo bude mít vláda. Je ale pravděpodobné, že dá Bursíkovým slovům za pravdu.