Ministr Jan Stráský v roli turisty
Ministr Jan Stráský v roli turisty | |
---|---|
Author | Marie Míková |
Date | 1995-06-08 |
Source | Klatovský deník |
Genre | tisk |
Respondent | Jan Stráský |
Ministr dopravy Jan Stráský s početným doprovodem zástupců zainteresovaných stran navštívil v závěru minulého týdne objekt bývalé roty Pohraniční stráže u Černého jezera. Tentokráte však ministr vystupoval jako místopředseda Klubu českých turistů.
Onen „početný“ doprovod pak tvořili mimo jiné předseda Klubu českých turistů Ing. Jan Havelka, přednosta Okresního úřadu Klatovy Mgr. Ivan Petrů, starosta Železné Rudy Vladimír Šimčík, pracovníci Správy Národního parku a CHKOŠ Václav Balvín a Vladimír Těšínský a člen ústředního výboru KČT za oblast Šumava Ing. Mirko Laník.
Nejednalo se pochopitelně o turistickou vycházku, ale o osud zachovalé, i když tři roky opuštěné budovy, která kdysi sloužila pohraničníkům.
Rota je nyní stále majetkem Ministerstva vnitra, které dosud nerozhodlo o způsobu převodu na město Železná Ruda. Klub českých turistů byl majitelem mnoha turistických chat, na Šumavě však nezískal zpět ani jedinou, protože v rozhodujícím roce 1989 nebyl majetkem tělovýchovných organizací. Proto se představitelé českých turistů přišli podívat na bývalou rotu u Černého jezera, zda li by v nevyužívaném objektu nebylo možné v součinnosti s městem Železná Ruda zřídit turistickou ubytovnu s asi osmdesáti lůžky, přístupnou jen pěšky, na kole a na běžkách.
Předseda Klubu českých turistů Ing. Jan Havelka vysvětlil představu jednoduchého ubytování avšak s vyšším standardem hygienickým, stravovacím a se zázemím pro společenské posezení. Námitku pracovníků Správy NPŠ o nutnosti protahování cesty ze Špičáckého sedla k jezeru v zimě odmítl Jan Stráský s poukázáním na provoz hřebenových chat v Krkonoších.
Ministr je pro oživení Šumavy
- Při prohlídce objektu jsme požádali pana ministra Jana Stráského o odpověď na tři otázky.
Pane ministře, proč usilujete o zřízení chaty Klubu českých turistů právě na Černém jezeře?
Myslím si, že Šumava je význačné turistické území v České republice, a proto usilujeme o realizaci řady aktivit vhodných pro tuto oblast. Železnorudsko pak patří mezi nejdůležitější části Šumavy, a proto jsme se obrátili především sem a do Prášil, kde chceme pronájem a částečnou koupi objektu bývalé školy. V něm by mohlo vzniknout kromě ubytování i značkařské centrum pro tuto atraktivní lokalitu z desítkami kilometrů nově označených turistických cest.
- Jaká místa na Šumavě považujete za nejhezčí?
Nejhezčí místa jsou tam, kde je nejméně lidí. To ale není v téhle části Šumavy. Pro mě jsou to pláně od Vydry na druhou stranu směrem ke Kvildám. Až se někdy znovu zalidní (pokud to dokážeme vymyslet), tak to bude evropský unikát, což koneckonců Šumava jako celek je.
- Parte ministře, co vy si myslíte o ochraně přírody v I. zóně Národního parku Šumava?
Domnívám se, že je správné, aby nejkrásnější místa byla v podstatě nepřístupná turistům, ale lidé by se měli vychovávat k tomu, aby se v přírodě dokázali správně chovat. Na druhé straně příroda je pro lidi a zavírat ji před nimi mně připadá nepřirozené. Někdy bych možná neobstál při zkoušce z ochrany přírody. Chápu existenci určitých zájmu v I. zóně. Některé zájmy jsou tam ovšem tak překvapivé, že si s nimi nevíme rady nebo na ně nejsme zvyklí, a proto musí být chráněny. Při pohledu na mapu je však zřejmé, že jsou to jen malé ostrůvky. To vše ostatní by se mělo zpřístupnit a zalidnit asi v rozsahu jako to bylo dříve. Jsem pro obnovení šumavských vesnic, i když vím, že jsou na to různé názory.
Děkuji za rozhovor