Modrý sloup, závora mezi zeměmi

Z sumava-corpus
Přejít na: navigace, hledání


Modrý sloup, závora mezi zeměmi
Author Kaspar Sammer, Karl Sinner, Heinz Wolf
Date 2007-06-19
Source Mladá fronta Dnes
Genre tisk
Respondent

Prinasime stanoviska představitelu bavorských obci a organizaci z nedavneho setkání s novináři k situaci na hraničním přechodu Modrý sloup. Důvodem zákazu je podle ekologu především ochrana zde zijici populace tetřeva. Německá strana i češtíturisté a šumavské obce stále volaji po otevření Modrého sloupu.

Mosty mezi zememi je třeba stavět, ne zavirat

Jiz mnoho let diskutujeme ruzne možné alternativy otevření hraničního přechodu Modrý sloup. Přesto, že jsme vždy usilovali o ekologické řešení tohoto problemu, dodnes jsme bohužel nedocilili pravidelneho otevření. Všechny rezoluce, které jsme k tomuto problemu zvěřejnili, zůstaly bohužel bez odezvy.

Take mnoho politických apelu našich zastupitelu skoncilo neúspěchem. tímto výsledkem jsme velmi zklamani a snahy nasi patnáctilete práce již nemůžeme dále tlumocit nasim občanum. Jak mohou občane využívat výhod, které nám Evropa prinasi, jak můžeme Evropu priblizit občanum, když nejsme schopni vytvorit jakesi mosty a dopravní infrastrukturu, umoznující setkavani. Hraniční přechod Modrý sloup je historicky velmi vyznamny a v případě jeho pravidelneho otevření by tato skutečnost jiste umoznila ještě lepší bilateralni vztahy.

Modrý sloup byl od 14. Století velice důležitou spojnici mezi nasimi narody, a proto musíme i nadále pilne usilovat o jeho otevření. V liberalizované Evropě po pulstoletí železné opony nesmíme polevit a musíme se i přes všechny problémy dále angazovat, abychom mohli nasim občankam a občanum nabidnout další mosty, umoznující setkavani. Proto se zásadně vyjadrujeme pro otevření tohoto historicky důležiteho přechodu. Toto vyjádření můžeme zvěřejnit i jmenem našich mnohych politických Loni na Modrý sloup poprvé mohl alespoň omezeny počet lidi s průvodcem, a to po několik víkendu.

Radi vitame snahu a iniciativu Správy Národního parku Šumava dospet konkrétními kroky k zadanému cilu.

Ekologicka bariera mezi Čechy a Nemci

Od roku 1993 usiluji obce obou národních parku - Šumavy a Bavorského lesa - o otevření hraničního přechodu Modrý sloup. Tento přechod, ležící na historické soumarské stezce, byl dříve vyuzivan jako obchodni spojnice především pro obchod se soli mezi Bavorském a českými zememi, a má i dnes pro obyvatelstvo na obou stranach hranice nesmírny vyznam. Především v dnešní dobe, kdy Evropa srusta dohromady, by bylo obrovskou výhodou, kdyby se lidé mohli vzajemne navstevovat bez toho, aby jim do cesty byly kladeny ekologické bariery.

Jiz mnoho let se nachází nove a nove důvody, které znemoznuji otevření přechodu. Jednou je to tetřev hlusec, potom zase renaturace rašelinist. Argumenty proti otevření přechodu zvěřejnene v různých studiich nejsou podle meho usudku objektivní a myslím si, že tyto studie byly psany přímo od stolu.

Komunalni vybor Národního parku Bavorský les prijal usnesení, podle ktereho by měl být tento hraniční přechod otevřen jen jako stezka pro pěší v době od 1. července do 15. Listopadu.

Zkušenosti na bavorské straně ukazuji, že cilene vedení návštěvníku nema žádné nepříznive následky na přírodu ani zvířata. Množství návštěvníku v minulem roce při přechodnem otevření Modrého sloupu není objektivním meritkem, které může být pouzito, protože otevření hranice na delsi dobu by určitě snizilo prumerny počet návštěvníku. Přes vsechen respekt k přírodě musí být umozneno vytvorit most setkavani. Pokud mají oba narody srustat dohromady, musíme nabidnout možnost setkavani.

Mezi Stubenbachem a Bučinou je vzdálenost asi 60 kilometrua neexistuje zde žádný hraniční přechod. Obyvatele šumavských obci tak musí ujet dlouhou cestu autem, aby se dostali na Luzný. Proto zadam všechny zodpovědne o to, aby se znovu zabyvali tematikou Modrého sloupu a hlasovali pro otevření Modrého sloupu.

Chceme nabidnout krasne zazitky z obou parku

Spolupráce obou národních parku se vyviji důsledne od prosazení memoranda z roku 1999. Z prvních informativních schuzek se stala pracovní jednání, byly realizovany konkrétní projekty v oblasti výzkumu, ekologickeho vzdelavani mladeze a pece o návštěvníky. Nabidnout německým i českým návštěvníkům krasne zazitky z obou národních parku je nasim novým společným cilem.

Jak velký vyznam má hraniční přechod Modrý sloup pro oba státy se ukázalo v roce 2006, kdy byl tento přechod na zkusebni dobu otevřen. S duverou hledime do budoucnosti a doufame, že se nalezne ekologické řešení, které bude umoznovat otevření tohoto hraničního přechodu v letním období a vytvori se tak nove mosty spolupráce.

Dokument

Kaspar Sammer,Euregio Bayerischer Wald, Heinz Wolf, starosta Neuschonau a předseda sdružení obci v Národním parku Bavorský les, Karl Sinner, Správa NP Bavorský les