Modrý sloup se neotevře, Bejček se oháněl tetřevem

Z sumava-corpus
Přejít na: navigace, hledání


Modrý sloup se neotevře, Bejček se oháněl tetřevem
Author Zdeněk Mlnařík
Date 2006-06-27
Source Chebský deník
Genre tisk
Respondent

Hraniční přechod Modrý sloup na Modravsku, na který už léta čekají turisté a

obyvatelé Šumavy na české i německé straně, nebude otevřen. Modrava – turistická stezka Modrý sloup se otevření nedočká. Vyplývá to ze včerejšího setkání na Modravě, kde se sešli zástupci Národního parku Šumava, ministerstva životního prostředí a obce Modrava.

„Snažili jsme se neustále hledat kompromis, abychom mohli tuto stezku otevřít. Bohužel všechny snahy naráží na studii o výskytu tetřeva hlušce v tamní lokalitě,“ uvedl mluvčí Národního parku Šumava Radovan Holub.

O hrozbu, kterou představuje turistika pro populaci tetřeva hlušce, se ve své studii opírá profesor Vladimír Bejček z České zemědělské univerzity. Ten na včerejším jednání zdůraznil, že v Čechách žije už jen 200 jedinců a většina právě na Šumavě. „Z toho důvodů nelze Modrý sloup letos otevřít. Letní turistika ohrožuje hnízdění tetřeva a vyvádění mláďat a v zimě mohou zeslábnout natolik, že uhynou,“ vysvětlil.

Na jednání dorazili i předseda Svazu bavorských obcí Heinz Wolf a jednatel bavorské částí Euroregionu Šumava Kašpar Sammer. Ti považují všechna jednání za zbytečně ztracený čas a chtějí znát konkrétní stanovisko, zda bude přechod otevřen, nebo ne. Obyvatelé Šumavy už považují celou kauzu za Kocourkov. „Všichni jen slibovali, ale nakonec je výsledek takový, jak většina předpokládala. Napřed jim vadil tetřev, pak neopravena hájenka, padající větve, rozbitá cesta a když už nevěděli, co si vymyslet nového, tak zase oprášili tetřeva,“ zlobí se Emil Kintzl z Kašperských Hor. „Je jasné, že teď bude v očích veřejnosti působit správa parku negativně,“ podotkl starosta Modravy Antonín Schubert. „Lidé z Modravy budou brát tento výsledek jako moji osobní prohru. I já to tak cítím,“ dodal.

Kde je modrý sloup

Přechod Modrý sloup měl být v centrální Šumavě, kde je nyní mezi nejbližšími přechody u Prášil a na Bučině 35 kilometrů hranic. Historický přechod umožňuje přejít z Čech do Německa přímo na vrch Luzný, opačným směrem zase na Březník. V březnické hájovně je expozice Karla Klostermanna, kterou podpořili i Němci.