Modrava se zřejmě dočká regionálního přechodu se SRN

Z sumava-corpus
Přejít na: navigace, hledání


Modrava se zřejmě dočká regionálního přechodu se SRN
Author Jaroslav Veselý
Date 2005/10/05
Source Právo
Genre tisk
Respondent

Šumavská obec o jeho zřízení jedná přes deset let

Modrava na Šumavě má naději, že se po letech bezúspěšných jednání a zbytečných průtahů konečně dočká zřízení přeshraničního turistického přechodu v lokalitě Březník. Na jednání o spolupráci obcí a národních parků Šumava a Bavorský les ujistil o zřízení přechodu Modrý Sloup náměstek českého ministerstva životního prostředí František Pojer. „Ministerstvo očekává komplexní výsledky studie Luzenského údolí, která má navrhnout revitalizaci vodního režimu a řešení, jak otevřít regionální přechod Modrý Sloup u Modravy,“ řekl náměstek.

Studie podle Pojera řekne, jak přechod otevřít, aniž by došlo k poškození cenné přírody v této lokalitě. Nachází se tady mimo jiné unikátní svahové rašeliniště a hnízdí tu tetřev hlušec. Výsledky studie ministerstva životního prostředí budou známy v listopadu.

Zřízení přechodu Modrý Sloup se Modrava snažila prosadit posledních 10 let. „Kdo se chce dnes dostat z Modravy do Bavorského lesa, musí absolvovat objížďku dlouhou 80 kilometrů přes hraniční přechod Strážný. Z Modrého Sloupu je to přitom do Bavorského lesa jen osm kilometrů,“ říká starosta Modravy Antonín Schubert (nez).

Mají dlouhou hranici

Zřízení přeshraničního přechodu Modrý Sloup dosud bránil postoj českých orgánů. „Německá strana přechod povolí,“ říká Schubert. Před časem tisková mluvčí ministerstva životního prostředí Karolína Šůlová tvrdila, že by otevřením přechodu byla negativně ovlivněna populace chráněného tetřeva hlušce. V lokalitě má prý svoje migrační území. Podle modravských radních to ale není tak jisté. „Naposledy se studie o tetřevovi v oblasti Březníku dělala začátkem 90. let, od té doby se změnilo lesní prostředí, a tetřev už je možná úplně někde jinde,“ myslí si na radnici.

Modrava má s Německem společnou hranici dlouhou 25 kilometrů. Zdejší zastupitelé proto považují za absurdní, že nemají ani jediný přechod. „V minulosti nám přechod nepovolili, protože jsme údajně neměli infrastrukturu. Vládním usnesením nám ale byla nařízena stagnace, nešlo tedy infrastrukturu dělat. Pak bylo výmluv ještě několik, výskyt kůrovce, ohrožení požárem uschlého lesa, nebo chybějící hájenka. Když se v roce 2002 otevřela, a my mysleli, že přechod do roka bude, zrodil se nový argument, a to bezpodmínečná nutná rekonstrukce cesty k Modrému Sloupu,“ popisuje starosta Schubert, jakými peripetiemi musela obec v posledních letech projít.