Moldan zatím konec MŽP odvrátil

Z sumava-corpus
Přejít na: navigace, hledání


Moldan zatím konec MŽP odvrátil
Author denikreferendum.cz
Date 2010-06-03
Source denikreferendum.cz
Genre internet
Respondent

V tuto chvíli sloučení ministerstev životního prostředí a zemědělství podle vyjednavače TOP 09 Bedřicha Moldana nehrozí, otázka ale ještě není uzavřena. Dál se navíc bude jednat o změnách kompetencí jednotlivých resortů.

Ekologičtí experti budoucí koalice doporučují neprolamovat limity těžby uhlí na Mostecku. Otázka samostatnosti MŽP zřejmě skončí u diskuse o kompetencích. Na dnešním jednání ji programoví vyjednavači ale neuzavřeli. „Budeme o tom dál jednat, můj pocit je, že tímto směrem se nepůjde. Spíš budeme hledat zpřísnění kompetencí,“ řekl po více než dvouhodinovém jednání senátor TOP 09 Bedřich Moldan.

Nové uspořádání budou hledat např. pro oblast vod. Rozpor trvá v názoru na další pokračování miliardové zakázky na odstranění ekologické zátěže, se kterou nesouhlasí Věci veřejné. Experti budou jednat o tom, zda mají v tomto ohledu vládě dávat nějaká doporučení.

Do příští středy, kdy se mají znovu sejít trojice lídrů stran rodící se koalice, má expertní skupina připravit podklad pro politická jednání. Sejde se proto ještě jednou, a to na začátku příštího týdne.

Ve většině bodů našli ekologičtí experti shodu. Všechny strany např. chtějí pracovat na zlepšení ovzduší. Liší se pouze drobně ve formulacích, které je třeba doladit.

Podle Moldana není kalibrem na rozbití plánované koalice ani velká kontroverzní zakázka na likvidaci ekologických škod ve výši více než sta miliard korun. Vláda se k ní bude muset nějak postavit letos v prosinci.

S názorem, že do příštího volebního období by se měla sloučit ministerstva životního prostředí, zemědělství a místního rozvoje, šel na jednání Jiří Papež z ODS. Podle informací ČTK je ale po dnešku pravděpodobnější, že půjde pouze o propojení ministerstev zemědělství a místního rozvoje. Spojení agend životního prostředí a zemědělství mají ve svém programu i Věci veřejné. Jejich vyjednavač Vít Bárta už dopoledne ČTK řekl, že možným vyústěním diskuse na toto téma bude změna některých kompetencí MŽP a ministerstva zemědělství.