Motorem zimní turistiky je sjezdové lyžování

Z sumava-corpus
Přejít na: navigace, hledání


Motorem zimní turistiky je sjezdové lyžování
Author Petr Pokorný
Date 2006-03-21
Source Právo
Genre tisk
Respondent Jan Zahradník

Jihočeský hejtman Jan Zahradník (ODS) řekl v rozhovoru právu:

  • Jednou z hlavních priorit rozvoje Jihočeského kraje je cestovní ruch. Výborné předpoklady pro rozvoj turistiky má oblast lipenské přehradní nádrže na Českokrumlovsku, regionu s největší nezaměstnaností v kraji. Co kraj dělá pro to, aby potenciál této oblasti maximálně využil?

Rozborem ekonomické situace této oblasti se ukázalo, že 80 procent příjmů z cestovního ruchu se zde uskutečňuje v letní sezóně, v podstatě ve dvou prázdninových měsících. To je pro nás signálem hledání cesty, jak zde posílit zimní turistickou sezónu. Zkušenosti našich jižních sousedů jednoznačně ukazují, že motorem zimní turistiky je sjezdové lyžování, které se s rostoucí kvalitou vybavení, jeho bezpečností i nenáročností na fyzické schopnosti lyžařů stává vpravdě rodinným sportem. Je však potřeba nalézt vhodné místo pro vybudování regionálního lyžařského areálu, který by doplnil stávající nabídku a měl potřebné parametry.

  • Můžete být konkrétní?

Jsou to severní svahy pohraničních vrcholů Smrčiny a Hraničníku, na jejichž jižních svazích v Rakousku vyrostl v minulých letech, mimo jiné i za vydatné pomoci státu, téměř alpský lyžařský areál Hochficht. Bohužel, české orgány ochrany přírody spolu s nevládními ekologickými organizacemi už léta blokují projednání územních plánů, které by umožnily podobný areál vybudovat i u nás.

  • A co Boletice? Využití vrchů Chlum a Velký Plechý fakticky znemožnilo vyhlášení chráněných ptačích oblastí v rámci evropské soustavy Natura 2000.

Zadali jsme úkol prověřit, zda v boletickém vojenském prostoru existuje ještě nějaké jiné řešení. Ve světle daleko většího množství informací o hodnotě území z ekologického hlediska se ukázalo, že přece jen existuje kompromis přijatelný pro všechny zúčastněné strany. Jedná se o oblast kopce Špičák v jihozápadní části Boletic, který je dokonce o pár metrů vyšší než Chlum. Nabízí podobné terény, a navíc přiléhá k lipenské aglomeraci, disponující kvalitní ubytovací infrastrukturou. Zdá se, že dosažení konsenzu je blízko. Jak armáda, tak státní orgány ochrany přírody jsou ochotny jednat o podmínkách uvolnění části vojenského újezdu pro realizaci projektu, jenž zapadá do koncepce rozvoje Jihočeského kraje.

  • Nezapomněl jste na ekology?

Rozhodně ne. Některé z ekologických organizací situaci chápou. Sdružení Calla a Česká ornitologická společnost jsou ale opět proti. Ve svém společném hodnocení se stavějí zásadně proti kompromisu, který kraj navrhuje. Vyzývám tedy všechny, jimž leží na srdci rozvoj Jihočeského kraje, k jednání u kulatého stolu. K jednání, které však nebude zatíženo apriorním odmítáním všeho.