Muzeum představí unikátní expozici Zlaté stezky

Z sumava-corpus
Přejít na: navigace, hledání


Muzeum představí unikátní expozici Zlaté stezky
Author Tomáš Přibyl
Date 2010-05-31
Source prachatickonews.cz
Genre internet
Respondent

Prachatice – Prachatické muzeum otevře v pátek 4. června v šestnáct hodin slavnostně novou expozici Zlaté stezky. Nabídne například model karavany soumarů se solí v životní velikosti, model renesančních Prachatic a využije audiovisuální techniku za zhruba dva miliony korun. Půjde o moderní multimediální a prožitkovou expozici, jaká nemá v muzeích na Prachaticku obdobu. Vstup na ní bude zdarma.

Muzeum expozici připravilo tak, že návštěvníky provede se solí od alpských ložisek do Pasova a po Zlaté stezce do Prachatic. Začínat bude fotografií alpské řeky s obrazovkou. Kromě audiovizuální techniky a velkoplošné úvodní fotografie bude k jejím největším lákadlům patřit model karavany soumarů z figurín lidí a koní za zhruba 750 tisíc korun. Umístěný bude ve dvoře muzea.

Dalším zajímavým exponátem bude trojrozměrný model renesančních Prachatic – jejich podoba je známa jen z několika obrazů. Model přišel na zhruba půl milionu korun. „Máme hotové hrubé zemní práce, tesařské práce, pokrývačské a další. Od pátku (28. května) dochází k instalaci jednotlivých částí expozice,“ řekl ředitel Prachatického muzea Pavel Fencl. Výstava také nabídne nové vitríny s informacemi, nebo interaktivní 3D mapu stezky. Na dovře nebude také chybět krčma a kovárna.

Expozice, která by měla být tak přehledná, že bude bez popisků, ale také nabídne detailní informace o Zlaté stezce, které bude moct využívat i odborná veřejnost. Součástí výstavy bude totiž počítač s databází o stezce, který postupně představí výsledky zhruba dvaceti let jejího výzkumu. „Na počátku tam bude suma základních poznatků a bude to pak postupně doplňováno,“ řekl historik muzea František Kubů. „Bude naplněna až za několik let,“ doplnil k rozsáhlé databázi Pavel Fencl.

Vstupné bude do nové expozice Zlaté stezky kvůli podmínkám grantu minimálně tři roky zdarma.

Otevření expozice je součástí programu Muzejní noci (více o programu níže). Její vybudování stálo více než pět milionů korun. Na náklady muzeum získalo grant 200 000 euro a podíl muzea a předfinancování zajišťuje Jihočeský kraj, který je zřizovatelem Prachatického muzeu.

Dotace na expozici je součástí česko-německého projektu s dotací zhruba 850 000 euro, který se týká oslav tisíce let od nejstarší písemné zmínky o Zlaté stezce. Na německé straně je jeho garantem okresní úřad ve Freyungu a na české Prachatické muzeum.

Pozvánka a program 4. 6. od 16 do 24 h viz http://www.prachatickonews.cz/zpravy/zpr1978.htm