Muzeum připomene Šumavu z časů Klostermanna

Z sumava-corpus
Přejít na: navigace, hledání


Muzeum připomene Šumavu z časů Klostermanna
Author Markéta Čekanová
Date 2008-03-29
Source Mladá fronta Dnes
Genre tisk
Respondent

Kašperské Hory – Letošní rok spisovatele Karla Klostermanna se stal příležitostí k uskutečnění nevšedního projektu v Muzeu Šumavy v Kašperských Horách. Během hlavní turistické sezony tu budou lidé moci navštívit rozsáhlou výstavu Šumavou Karla Klostermanna.

„Expozice v několika rovinách připomene Šumavu druhé poloviny 19. století, kdy spisovatel žil a především tvořil své nejslavnější romány a povídky. Nebudou tu chybět první vydání jeho knih, originály rukopisů ani korespondence. Z autentických předmětů spisovatelovy pozůstalosti by tu měla být dokonce vytvořena rekonstrukce pracovny z jeho plzeňského bytu. Kromě dokumentů, neznámých osobních a rodinných portrétů, zde budou moci návštěvníci vidět například skleník s osobními památkami, Klostermannův pracovní stůl, psací pomůcky i starou petrolejovou lampu, pod níž řada šumavských románů a povídek vznikla,“ prozrazuje historik Vladimír Horpeniak, který je spoluautorem výstavy.

Expozici doplní i řada předmětů ilustrujících denní život a práci hrdinů Klostermannovy Šumavy, například pracovní nářadí dřevařů a vorařů. Tvůrci výstavy chtějí věnovat významnou pozornost také počátkům turistiky v oblasti, neboť právě Klostermann u české veřejnosti nemalou měrou probudil turistický zájem o tento zapomenutý horský kraj. Přicházeli sem také první fotografové, kteří jedinečným způsobem zachytili obraz Šumavy z doby monarchie.

„Stěžejní součástí expozice budou ty nejstarší a velmi cenné fotografie ze sbírek muzeí, archivů i soukromých sběratelů, které jsem za dva roky nashromáždil a pečlivě restauroval. V souboru portrétních fotografií určitě zaujmou i snímky významných osobností, ovlivňujících tehdejší život, jako byli například majitelé Šumavy knížata ze Schwarzenbergu nebo vlastníci sklářských hutí,“ vysvětluje publicista Zdeněk Roučka. Ten vytvořil z nejstarších fotografií také unikátní knihu, která bude sloužit zároveň jako katalog k výstavě. Kniha Šumavou Karla Klostermanna – Obrazy 1875–1914 bude obsahovat 250 snímků a autor tímto titulem uzavře svou šumavskou fotografickou trilogii.

„V knize jsou například záběry slavného Schwarzenberského kanálu nebo z budování šumavských železničních tratí. Za zvláštní připomenutí stojí série unikátních snímků, dokumentujících stavbu trati a tunelu pod horou Špičák v letech 1875–77,“ konstatuje Zdeněk Roučka. Výstava Šumavou Karla Klostermanna bude v kašperskohorském muzeu zpřístupněna v druhé polovině června.