Národní park Šumava povede od Nového roku Alois Pavlíčko

Z sumava-corpus
Přejít na: navigace, hledání


Národní park Šumava povede od Nového roku Alois Pavlíčko
Author Soňa Remešová, ČTK
Date 2003-12-22
Source ČTK
Genre tisk
Respondent

,


Praha – Národní park Šumava bude od Nového roku řídit bývalý zmocněnec ministra pro soustavu Natura 2000 Alois Pavlíčko. Ve funkci nahradí odvolaného šéfa správy parku Ivana Žlábka. Ministr životního prostředí Libor Ambrozek vypsal na místo výběrové řízení. Chce, aby nový ředitel změnil metody hospodaření na Šumavě. S jeho výběrem je spokojena ekologická organizace Hnutí Duha, která dlouhodobě kritizovala kácení kůrovcem napadených smrků na Šumavě.

„Šumava změnu potřebovala. Nový ředitel pochází z regionu a věřím, že zlepší komunikaci parku s obcemi i odbornou veřejností včetně ekologických organizací. Soustředit by se měl také na novou strategii péče o šumavský národní park, která musí respektovat mezinárodní standardy v ochraně přírody i místní podmínky,“ sdělil dnes ke svému výběru ČTK Ambrozek.

Do výběrového řízení na ředitele Národního parku Šumava se přihlásilo 13 uchazečů. Výběrová komise byla složena ze zástupců ministerstva, obou „šumavských“ hejtmanů, šumavských obcí, Rady národního parku a ekologických organizací. Doporučila ministrovi, aby ředitelem parku jmenoval Pavlíčka. Na druhém místě skončil Pavel Hubený, vedoucí Správy CHKO Šumava.

Pavlíčkovi je 42 let, je členem Společnosti pro ochranu motýlů a podílí se na mapování šumavské květeny. Podle Jaromíra Bláhy z Hnutí Duha je uznávaným odborníkem a poctivým člověkem s dobrou pověstí. „Pod jeho vedením se Šumava může konečně změnit v národní park, který skutečně chrání unikátní přírodu a přináší prosperitu do horských obcí,“ sdělil ČTK.

Výměna ředitele parku je jen jednou z řady změn, kterými chce Ambrozek ukončit léta trvající spory mezi ekologickými sdruženími a správou parku o metody hospodaření na Šumavě. Ekologickým aktivistům se nelíbí, že správa v čele se Žlábkem kácí kvůli kůrovci i v nejvzácnějších lokalitách parku. Podle koncepce, kterou představil Ambrozek začátkem října, by první bezzásahová území mohla na Šumavě vzniknout příští rok, postupně by se měla rozrůstat tak, aby za pět let byla přírodním procesům ponechána zhruba třetina rozlohy parku.

Do větších celků by měly být pospojovány první zóny, kterých je nyní 135. Propojit nejcennější území Šumavy doporučila českým úřadům Mezinárodní mise Světového svazu ochrany přírody.