Národní parky chtějí dát volnost přírodě

Z sumava-corpus
Přejít na: navigace, hledání


Národní parky chtějí dát volnost přírodě
Author Eva Tichá
Date 2005-12-14
Source Mladá fronta Dnes
Genre tisk
Respondent

Alžbětín – Návštěvníci Národních parků Šumava i Bavorský les by v budoucnu neměli poznat, zda jsou v lese na české nebo německé straně hranice. Oba parky chtějí stejným způsobem chránit přírodu. I to vyplývá z dohody, kterou podepsali čeští a němečtí ministerští úředníci. Dohromady na téměř polovině území obou národních parků by se v budoucnu nemělo nijak zasahovat do přírodních procesů. Pokud třeba stromy napadne kůrovec, nepřijdou lesáci kácet. Nechají stromy být a budou jen pozorovat, jak se s broukem příroda sama vypořádá.

I to je jedna z věcí, která je součástí podepsaného dodatku memoranda o vzájemné spolupráci obou parků. Správci šumavského národního parku chtějí, aby se plochy, kde se nezasahuje, rozrostly do pěti let na třicet procent rozlohy přísně chráněného území. V bavorské části národního parku to bude ještě větší plocha. Do roku 2017 se má příroda vyvíjet sama na třech čtvrtinách území.

Jenže s něčím takovým nesouhlasí obce, ležící v šumavském národním parku. „Obsah dodatku memoranda jsme vůbec neviděli. Jak je možné, že něco podepíší, a my nevíme, co to je. Obce tady byly dříve než národní park,“ rozčiluje se na adresu národního parku starosta Rejštejna Jaroslav Petráň.

„Nesouhlasíme, aby tak velké území, jak navrhuje park, bylo bezzásahové. Ta plocha by měla být patnáct, maximálně dvacet procent parku. Více ne,“ přidává se Eduard Hones, starosta Horské Kvildy.

„Není to tak, že bychom o tom už rozhodli. S obcemi budeme o bezzásahových územích dál jednat. Bez nich nemůžeme nic rozhodnout,“ ujišťuje starosty šéf parku Alois Pavlíčko.

Pokud se správcům obou národních parků podaří prosadit jejich plány, ve střední Evropě tak vznikne největší plocha, kde se příroda ponechá přirozenému vývoji.