Návštěvní řád šumavského národního parku bude možná obsahovat různé zákazy

Z sumava-corpus
Přejít na: navigace, hledání


Návštěvní řád šumavského národního parku bude možná obsahovat různé zákazy
Author Kateřina Šmídová, Jan Dvořák
Date 2010-01-06
Source ČRo
Genre rozhlas
Respondent František Krejčí, Dagmar Kjučuková

Kateřina Šmídová, moderátorka

Jak už jste v našem vysílání mohli slyšet, v letošním roce se možná nebude moci splouvat Vltava v Národním parku Šumava. V ohrožení jsou také cyklostezky, po kterých by se od května nemohlo jezdit, a to z toho důvodu, že se musí znovu odsouhlasit nový návštěvní řád Národního parku Šumava, který úspěšně napadla jedna nevládní organizace. Jak zjistil Jan Dvořák, Národní park Šumava se bude snažit Vltavu na svém území zpřístupnit.

Jan Dvořák, redaktor

O tom, jak se má splouvat Teplá Vltava v úseku mezi Soumarským mostem a Pěknou, se vedou spory už několik let. Občanské sdružení Okrašlovací spolek Zdíkovska v čele s Dagmar Kjučukovou navíc zjistilo pochybení v tom, že v oblasti splouvání nebyl učiněn posudek, který by se vztahoval k Natuře 2000, tedy k ochraně druhů. Přesto Národní park Šumava a šumavské loni udělaly kompromis, splouvalo se s omezením, tak aby nedošlo k poškozování podvodních ekosystémů.

Dagmar Kjučuková, Okrašlovací spolek Zdíkovska

Výhoda byla toho loňského roku v tom, že bylo víc vody v řece, ale co kdyby tý vody bylo neustále 50 centimetrů, tak tam neustále bude splouvat sto lodí. V podstatě by ta řeka byla zdevastovanější, takže jsou to pomalé krůčky k tomu, aby ta řeka se chránila, ale ještě to není pořád to správné. Tady je důležitá ta řeka, ne to vodáctví.

Jan Dvořák, redaktor

Vysvětluje Dagmar Kjučuková. Evropská komise poslala národnímu parku dopis, ve kterém žádá vysvětlení a nápravu. Pro letošek je ale splouvání Teplé Vltavy v ohrožení, protože do dubna nebude hotový posudek vztahující se k Natuře 2000. Ředitel Národního parku Šumava František Krejčí ale slibuje:

František Krejčí, ředitel Národního parku Šumava

Musím říct za správu národního parku, že uděláme všechno pro to, aby splouvání bylo povoleno v co nejbližším termínu. Opravdu neumím říct, jestli to bude v květnu, nebo v červnu.

Kateřina Šmídová, moderátorka

Pokud nebude splouvání Teplé Vltavy součástí letošního návštěvního řádu, jsou starostové rozhodnuti jej neodsouhlasit. Tím by se ale nemohly v národním parku využívat například všechny cyklotrasy.