NSS: Lidé se mohou soudit s úřady, jež chrání přírodu a krajinu

Z sumava-corpus
Přejít na: navigace, hledání


NSS: Lidé se mohou soudit s úřady, jež chrání přírodu a krajinu
Author ČTK
Date 2008-10-27
Source ČTK
Genre tisk
Respondent

Brno – Nejvyšší správní soud (NSS) dal novou možnost obrany lidem, kteří nesouhlasí s některými rozhodnutími správ chráněných oblastí či ministerstva životního prostředí. České soudy se podle nového výkladu NSS musejí věcně zabývat žalobami, jež lidé podávají proti závazným stanoviskům úřadů vydaným podle některých ustanovení zákona o ochraně přírody a krajiny. Vyplývá to ze dvou nových usnesení rozšířeného senátu NSS, která mají sjednotit rozkolísané rozhodování různých soudů. ČTK to zjistila z elektronické databáze.

Typickým příkladem sporu, na který nový verdikt správního soudu dopadá, jsou některá řízení o udělení souhlasu se stavbou na území chráněné krajinné oblasti (CHKO). Dosud se lidé mohli proti závaznému stanovisku správy CHKO odvolat na ministerstvo životního prostředí. Pokud poté ještě podali žalobu, většina soudů ji odmítla projednat.

Nyní by se praxe měla změnit. Stanoviska úřadů, jež chrání přírodu a krajinu, totiž podle NSS často mají zásadní dopad. Proto by měla být bezprostředně přezkoumatelná soudem. „Jedná se o rozhodnutí, kterým správní orgán k žádosti adresáta autoritativně stanoví, zda může adresát určitou aktivitu na daném území vůbec realizovat, a pokud ano, tak za jakých podmínek,“ uvádí soud v usnesení rozšířeného senátu.

K podání žaloby je podle NSS oprávněn každý člověk, jenž tvrdí, že úřad zasáhl do jeho práv. „Nejde tedy o to, zda úkon správního orgánu založil, změnil či zrušil práva a povinnosti žalobce, nýbrž o to, zda se – podle tvrzení žalobce v žalobě – negativně projevil v jeho právní sféře,“ stojí v usnesení.

Soudci ovšem nadále trvají na tom, že soudnímu přezkumu nepodléhají stanoviska k posuzování vlivů na životní prostředí, tedy takzvaná EIA. Právě o soudní projednávání EIA v mnoha případech usilují ekologičtí aktivisté, ale nevyhověl jim ani Ústavní soud.

Případy, na jejichž základě se problematikou zabýval rozšířený senát NSS, teď znovu projednají běžné senáty a vynesou rozhodnutí. V jednom případě se spor týká rodinného domku u Svatošských skal v údolí Ohře. Domek je v chráněné oblasti Slavkovský les. Majitel nejprve požádal o souhlas správy CHKO s vybudováním přístavku na dřevo. Pak chtěl stavbu přehodnotit na přístřešek s občerstvením, ale úředníci mu to nedovolili.

Druhý případ je sporem o povolení stavby rodinného domu na zelené louce v Malé Morávce v Jeseníkách.