Na Šumavě chtějí chránit krajinu
Na Šumavě chtějí chránit krajinu | |
---|---|
Author | Antonín Pelíšek |
Date | 2004-04-06 |
Source | Mladá fronta Dnes |
Genre | tisk |
Respondent |
Na rozdíl od politiků evropskému projektu ochrany vzácných ptáků fandí i lidé ze Šumavy
Evropský systém ochrany vzácných ptáků Natura 2000 kritizuje hlavně jihočeský krajský úřad. Obce, které se v chráněném území ocitnou, tak zásadní nejsou.
Nové Hutě – Na rozdíl od krajských úředníků si lidé žijící v přírodně chráněných oblastech na zvláštní režim zvykli. Zastupitelům z Nových Hutí na Prachaticku dokonce vadí, že obec není na mapě Natury 2000.
„Vyjmuli z něho Kvildu, Zadov a Nové Hutě. Politikové straší lidi, že se na takovém území nedá hospodařit. Je to nesmysl,“ zlobí se místostarosta Nových Hutí na Prachaticku Karel Petráš.
„Komu ochrana vadí? Nám určitě ne. Drobnému podnikání to nebrání. Od doby, co žijeme v národním parku, je tady víc vzácných ptáků,“ připomněl majitel penzionu U Modřínu v Nových Hutích Antonín Kunc.
Natura má od května platit pro pětinu území kraje a většinou kopírovat stávající chráněné oblasti. Stát má zajistit, aby v těchto lokalitách neklesal počet vzácných ptáků. Obavy mají podnikatelé, kteří plánují velké rekreační stavby. Lyžařské areály na Smrčině, v Boleticích. Vedení krajského úřadu lobbuje za zmenšení ptačího území u ministrů vlády, jihočeský hejtman Jan Zahradník u prezidenta Václava Klause.
„Země Evropské unie uskutečňují ochranu ptáků na základě smlouvy s vlastníky pozemků a samosprávou. U nás je to rozhodnutím ministerstva. Mnozí zapomněli, že Šumava byla do roku 1939 osídleným územím,“ upozornil jihočeský senátor Pavel Eybert. A co na to jihočeské obce? „Abych pravdu řekla, máme teď jiné starosti. O Natuře vím, ale zase mě tolik nezajímá,“ uvedla Stanislava Barantálová, starostka z Borových Lad. „Jihočeští radní nás z ní vyškrtli, aniž se nás ptali. Jsem z toho znechucený,“ řekl místostarosta Nových Hutí Petráš.
„Nejvíce proti jsou Jihočeši. Vidím to jako snahu místních politiků prosadit dílčí zájmy,“ poznamenal náměstek ředitele Agentury ochrany přírody a krajiny František Pojer.
Zástupci kraje v čele s vicehejtmanem Jiřím Vlachem přiznali, že zatím neuspěli. „Poslední jednání bylo smutnou záležitostí. Dosáhli jsme jen drobných redukcí. Budeme o tom informovat členy vlády, která bude vydávat k Natuře vyhlášky,“ slíbil Jiří Vlach.
Jiné mínění mají ekologové. „Vyhlášené ptačí oblasti neuzavřou území, jenom umožní jeho citlivé využívání,“ upozornil Vladimír Molek ze sdružení Calla. Přednost v chráněném území bude mít podle něho šetrná turistika, mezi niž ovšem nepatří obrovské lyžařské areály s navazujícími stavbami.
Stejný názor má Hnutí Duha. „Pralesovité porosty na Smrčině patří mezi klenoty české přírody. Postavit na nich prezidentské sjezdovky je srovnatelné s nápadem postavit namísto Karlštejna tenisové kurty,“ komentoval Jaromír Bláha z Hnutí Duha.
Podle Petráše z Nových Hutí na Prachaticku je pro obec ležící z velké části v Chráněné krajinné oblasti Šumava důležité, že nemají újmu místní drobní živnostníci ani zemědělci. „Právě nám tu začali hnízdit tetřívci a chřástal polní. Psal jsem dopis na ministerstvo životního prostředí, že nesouhlasíme s vytržením z Natury,“ řekl Petráš.